Vedci po prvý raz objavili vzácny kov v atmosfére obrovskej exoplanéty, ktorá sa na vesmírne pomery nachádza celkom blízko k Zemi, informuje portál Interesting Engineering. Jedná sa navyše o planétu s extrémnymi vlastnosťami, ktorej teplota prekoná aj teplotu väčšiny hviezd, a obsahuje množstvo dôležitých prvkov, dodáva NASA.

Astronómov fascinuje už roky

Exoplanéta KELT-9b je kategorizovaná ako horúci Jupiter, keďže je takisto plynným obrom, avšak s oveľa vyššou teplotou. KELT-9b obieha hviezdu KELT-9 vo vzdialenosti 667 svetelných rokov od nás a jeho teplota sa v priemere pohybuje na úrovni cez 4 000 °C, čo je viac, než povrchová teplota niektorých hviezd.

Svoju materskú hviezdu obehne raz za 1,5 dňa a dosahuje hmotnosť takmer trojnásobku Jupitera, pričom jeho priemer presahuje len takmer dvojnásobne. Ako približujú vedci v štúdii, ktorej výsledky zverejnili prostredníctvom portálu Astronomy & Astrophysics, v atmosfére tejto extrémnej exoplanéty našli terbium – vzácny kov, ktorý ľudstvo objavilo v roku 1843.

ESO/L. Calçada

Terbium je považované za nesmierne vzácny kov, ktorého 99 % produkcie pochádza z jediného dolu v Mongolsku. Vedci zodpovední za tento výskum vysvetľujú, že objavovanie ťažkých prvkov v atmosférach týchto planét pomáha v ich chápaní, keďže sa naďalej jedná o pomerne neprebádanú oblasť astrofyziky. Čím lepšie bude veda chápať tieto planéty, tým väčšia je šanca na nájdenie druhej Zeme.

Intenzívny výskum cudzích svetov

Exoplanéty skúma a hľadá celý svet a poriadne v tejto oblasti prispieva aj teleskop Jamesa Webba, ktorý po prvý raz objavil na exoplanéte proces, aký sme donedávna pozorovali len na Zemi. Jedná sa o vôbec prvý dôkaz fotochémie na exoplanéte.

Obrovské kroky vpred

Okrem terbia sa v atmosfére KELT-9b podarilo detegovať aj izotopy rôznych ďalších prvkov, ako je vápnik, titán, železo či nikel. Všetky tieto prvky sú dôležité a ľudstvo by ich najradšej na iných vesmírnych telesách ťažilo, čo však momentálne znemožňuje vzdialenosť niekoľko stoviek svetelných rokov.

ESO/M. Kornmesser

Kým ťažba asteroidov je aspoň v teoretickej rovine možná a zvládli by sme ju už dnes, ťažba materiálov z plynných obrov je prakticky vylúčená. Vysoká teplota, tlak a gravitačná sila zabraňujú tomu, aby ľudstvo poslalo do takejto atmosféry stroj schopný ťažby.

Vedcom sa darí objavovať neustále viac prvkov na rôznych planétach, pričom ich poriadne prekvapil aj nedávny objav samária a rubídia na exoplanéte MASCARA-4b, ktorá je od nás vzdialená 556 svetelných rokov, spomína Interesting Engineering. Aj v tomto prípade sa jedná o horúci Jupiter, ktorý obehne svoju materskú hviezdu raz za necelé tri dni a dosahuje teplotu okolo 2 000 °C.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú