Aj keď sa v komiksovom univerze momentálne diskutuje predovšetkým o vydarenom Spider-Man: No Way Home, posledné slovo ešte nepovedal ani blockbuster Black Widow, ktorý si premiéru odkrútil ešte v júni minulého roka.

Očakávaný veľkofilm v hlavnej úlohe so Scarlett Johansson Disney v deň premiéry sprístupnilo aj na svojej platforme Disney+, kontroverzný krok však spoločnosť vyšiel poriadne draho.

TMDB

Film sa totiž už pár hodín po premiére dal nájsť aj na pirátskych stránkach, a to v excelentnej kvalite a s viacjazyčnou dabingovou podporou. Marvelácka snímka sa následne na dlhé týždne stala absolútnym kráľom najsťahovanejšieho obsahu a v roku 2021 patrila k najpirátenejším filmom vôbec.

Stomiliónové škody aj ďalšie problémy

Deadline teraz informuje, že len do augusta tohto roka mala spoločnosť Disney kvôli pirátom prísť o približne 600 miliónov dolárov, aj to len na svojej streamovacej platforme. Filmový portál sa odvoláva na svoje blízke zdroje, ktoré upresnili, že do konca augusta film zaznamenal viac než 20 miliónov nelegálnych stiahnutí.

Rozhodnutie premietať film hybridne, teda v kine aj na streamovacej službe, sa síce v prvý týždeň po premiére ukázalo ako dobrý krok – Black Widow sa darilo ako v kinách, tak aj na Disney+, kde vďaka službe Premier Access film zarobil viac než 60 miliónov dolárov.

Prečítaj si aj
Zlatý vek pirátstva? Nelegálne sťahovanie v roku 2021 búralo strop, ľudia poslali svetu jasný odkaz

V druhý premietací týždeň však v tržbách nasledoval strmý, až 68 % pád, čo je najhorší pokles v histórii MCU filmov.

Disney vtedy za kontroverzný krok kritizovala aj únia majiteľov kín, neskôr nasledoval aj neslávne známy súdny spor so Scarlett Johansson, ktorý po týždňoch slovných prestreliek nakoniec dopadol mimosúdnym vyrovnaním a 40-miliónou kompenzáciou pre slávnu herečku.

TMDB.org

Ani po týchto problémoch ešte Disney s hybridným uvádzaním svojich filmov nadobro neskončilo a prezident spoločnosti Bob Chapek naznačil, že stratégiu budú testovať ešte aj v nasledujúcom roku.

Odradiť by od toho mohol aktuálne premietaný Spider-Man, ktorý v tržbách zarobil už miliardu dolárov a vo fenomenálnych tržbách pokračuje aj naďalej. Analytici sa zhodujú, že za obrovským komerčným úspechom filmu stojí aj fakt, že film dodnes nie je v kvalitnej verzii dostupný na pirátskych stránkach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú