Len pár dní po úspešnom 15. lete suborbitálnej rakety New Shepard spoločnosť Blue Origin oznámila, že čoskoro začne s predajom lístkov pre verejnosť. Blíži sa totiž ich prvý let s posádkou, informuje CNBC.

Aktualizácia 21. júna 2021:

Petície proti návratu Jeffa Bezosa na Zem po jeho suborbitálnom lete na vlastnej rakete podpísalo už vyše 60 tisíc ľudí. Najväčšia z nich má na konte cez 40 tisíc podpisov a neustále pribúdajú. Keďže to však niektorí z podpísaných myslia vážne, je nutné podotknúť drobný detail.

Nejde totiž o nezmysel len z právneho hľadiska, ale tiež z technického. Kapsula s posádkou v tomto prípade nedosiahne stabilnú obežnú dráhu a tak sa nezastaviteľne vráti na Zem. Dosiahnuť obežnú dráhu navyše nie je schopnosťou rakety New Shepard. Jeff Bezos je preto v bezpečí aj v prípade, že raketa zlyhá – on alebo jeho zvyšky sa vrátia balistickou krivkou naspäť.

Aktualizácia 15. júna 2021:

Po tom, ako sa objavili správy o lete Jeffa Bezosa do vesmíru v rakete New Shepard, začali ľudia spisovať petíciu proti jeho návratu. Bizarné požiadavky zverejnili v dokumente na webe change.org, v ktorom protestujú proti tomu, aby sa tento miliardár vrátil späť na Zem a prirovnávajú ho k Lexovi Lutherovi zo Supermana. Podľa petície by mal byť Bezosov návrat na Zem zamietnutý, informuje Daily Mail.

Doteraz sa pod petíciu, ktorá Bezosa označuje za „diabolského vládcu“, podpísalo takmer 7000 ľudí. Okrem toho petícia vypichuje aj ďalšie absurdné konšpirácie a Bezosa spojuje aj s Templármi a údajne je jedinou „záchranou“ predtým ako budú spustené 5G čipy a začne sa hromadná nadvláda. K týmto bizarným tvrdeniam sa pridávajú aj ľudia, ktorí petíciu podpísali. Dúfajú, že Bezos so sebou vezme do vesmíru aj Muska.

jeff bezos
Flickr

Odhliadnuc od týchto absurdných bludov, Bezos poletí do vesmíru v rakete spoločnosti Blue Origin už 20.júla, teda na 52. výročie od misie Apollo 11, kedy raketa New Shepard vyletí zhruba 100 km nad zemský povrch. Bezos, spolu so svojim bratom a ďalším členom posádky, ktorý si miestenku kúpil za rekordnú cenu, strávia niekoľko minút v beztiažovom stave a raketa sa následne vráti na Zem, kde bude pristávať pomocou padákov.

Aktualizácia 7. júna 2021: Doplnené o agentúrnu správu SITA

Americký podnikateľ Jeff Bezos bude na palube prvého letu s posádkou jeho vesmírnej spoločnosti Blue Origin. Oznámil to na službe Instagram s tým, že v rakete New Shepard s ním bude aj jeho brat a víťaz ešte trvajúcej aukcie. Let, ktorý odštartuje z Texasu, je naplánovaný na 20. júla, na výročie pristátia Apolla 11 na Mesiaci.

Vidieť Zem z vesmíru, to vás zmení, zmení to váš vzťah s touto planétou. Je to jedna Zem,“ vyjadril sa zakladateľ spoločnosti Amazon vo videu na Instagrame. Ako v ňom tiež vysvetlil, letieť chce preto, lebo to chcel „urobiť celý svoj život“. „Je to dobrodružstvo. Je to pre mňa veľká vec,“ povedal.

Aukcia na miesto v New Shepard sa končí v sobotu. Najvyššia ponuka má v súčasnosti hodnotu 2,8 milióna dolárov. Aukcia má takmer 6 000 účastníkov zo 143 krajín. Víťaznú sumu darujú nadácii Club for the Future, ktorú založila Blue Origin. Jej misiou je inšpirovať budúce generácie k práci v oblasti vedy a techniky a pomôcť vytvárať budúcnosť života vo vesmíre.

Aktualizácia 6. mája 2021:

Spoločnosť Blue Origin prostredníctvom Twitteru informovala, že s prvými astronautmi poletí raketa New Shepard už 20. júla tohto roka. Jedno zo sedadiel poskytnú výhercovu online aukcie, ktorej sa môže zúčastniť ktokoľvek.

Aj keď ide o pomerne nekonvenčný spôsob výberu posádky, medzi zbohatlíkmi môže mať úspech. Pre bežného človeka je však zaplatenie za takúto letenku nereálne – a to obzvlášť, ak ide do dražby.

Pôvodný článok:

Sen o lacných letoch do vesmíru je takmer splnený

Jeff Bezos založil spoločnosť Blue Origin ešte v roku 2000, za 21 rokov toho však v porovnaní s inými vesmírnymi firmami veľa nepredviedla. V prevádzke majú zatiaľ len jednu funkčnú raketu a aj tá je schopná iba suborbitálnych letov. To však zatiaľ stačí, pretože Blue Origin môže konečne spustiť dlho očakávaný program letov s posádkami.

Raketa vynesie kapsulu s turistami do výšky nad 100 km, ktorá je považovaná za hranicu vesmíru. Posádka opíše balistickú krivku a než sa vrátia naspäť na Zem, strávia v beztiažovom stave až 10 minút, píše The Verge. Pád brzdia padáky a raketa pristáva pomocou svojho motora naspäť na Zemi.

Spoločnosť presnú sumu takéhoto letu nešpecifikovala. Jeff Bezos sa ale v minulosti vyjadril, že ich ceny budú podobné konkurencii – napríklad Virgin Galactic predal už 600 lístkov v cene medzi 200 – 250 000 amerických dolárov. Tí však nemajú k dispozícii spoľahlivé plavidlo a práve prichádzajú s novou verziou svojej vesmírnej lode.

Raketa New Shepard firmy Blue Origin, schopná vertikálneho pristátia. Zdroj: Blue Origin

NASA s nimi počíta, majú však čo doháňať

Aj keď Blue Origin v mnohých ohľadoch za svojou konkurenciou zaostáva a napriek obrovským ambíciám dodnes nedostali nič na obežnú dráhu, darí sa im získavať niektoré kontrakty. Jedným z nich je spolupráca s NASA, ktorá chce na rakete New Shepard otestovať technológie pre program Artemis. Raketu počas letu roztočia, aby na nej dosiahli umelú gravitáciu podobnú tej lunárnej.

Spoločnosť ale vyvíja aj oveľa väčšiu raketu, ktorá sa svojimi parametrami pohybuje niekde na úrovni Falcon Heavy, avšak s oveľa väčším nákladovým priestorom. Má ísť o opakovateľné použiteľnú raketu, ktorej prvý stupeň vydrží až 25 letov. I keď jej možnosť využitia pre vládne kontrakty NASA schválila, firma jej inauguračný let odložila. New Glenn poletí najskôr koncom budúceho roka.

Porovnanie veľkosti rakety New Glenn. Zdroj: Blue Origin

Blue Origin nemal práve šťastie ani v lunárnom programe Artemis, kde sa spolu s ďalšími dvomi firmami zapojili do súťaže o kontrakt na stavbu pristávacieho modulu, ktorý má dopraviť prvých astronautov z obežnej dráhy Mesiaca na jeho povrch.

Kontrakt nakoniec získal SpaceX, ktorý ponúkol o viac než polovicu nižšiu cenu za svoj modul – ten je zároveň mnohonásobne väčší. Blue Origin podal na toto rozhodnutie sťažnosť a čaká sa na ďalšie kroky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú