NASA je pripravená na spoluprácu so spoločnosťou Blue Origin v rámci programu Artemis. Na svojej suborbitálnej rakete New Shepard chcú testovať technológie, ktoré sú nutné pre opätovné dobytie Mesiaca. Stroj počas testovacieho letu roztočia a vytvoria umelú gravitáciu podobnú tej na Mesiaci, informuje DailyMail.

Blue Origin – kolos, ktorý sa pomaly prebúdza k životu

I keď spoločnosť Blue Origin dodnes nedostala nič na obežnú dráhu aj napriek skutočnosti, že ju Jeff Bezos založil skôr, než bol založený SpaceX, netreba ju odsúvať bokom či podceňovať. Počíta s ňou aj samotná NASA, ktorá potrebuje otestovať technológie s úmyslom ich nasledovného využitia v programe Artemis, teda na povrchu Mesiaca.

Test chcú uskutočniť na rakete New Shepard (spoločnosť zatiaľ iné funkčné plavidlo nemá), ktoré je schopné len suborbitálnych letov po balistickej krivke. Stroj chcú roztočiť na 11 otáčok za minútu, čo poskytne experimentom na palube približne dve minúty umelej gravitácie na úrovni tej lunárnej.

Blue Origin

Raketa New Shepard je pritom schopná následne opätovne pristáť, čo je pre vyhodnotenie výsledkov mnohých experimentov kľúčové. Spoločnosť má nadobudnúť schopnosť tohto druhu testov koncom roku 2022, kedy môžme zrejme očakávať aj samotný test.

Nejde o jedinú spoluprácu medzi NASA a Blue Origin, spoločnosť však mešká

Okrem testovacích letov vyvíja spoločnosť Jeffa Bezosa aj pristávací modul Blue Moon, ktorý má podľa slov zakladateľa spoločnosti pristáť na povrchu Mesiaca s prvou ženou. Aj keď modul už dnes zažíva veľké množstvo kritiky, NASA ešte vždy nerozhodla a súťaž o kontrakt naďalej prebieha.

Blue Origin

Na vývoji vlastných pristávacích modulov pracuje aj spoločnosť Dynetics, ktorá vyvíja jeden celok premávajúci medzi povrchom a obežnou dráhou Mesiaca, píše NASA. Modul Blue Origin sa však skladá až z troch stupňov a na povrchu vždy zanechá odpad, čo je možné považovať za nevýhodu.

V súťaži je aj SpaceX, ktorý chce vesmírnej agentúre poskytnúť špeciálnu verziu druhého stupňa rakety Starship. Aj keď z nich má bez akýchkoľvek pochybností najväčšiu kapacitu, požiadavky sú veľmi zložité a prísne – kontrakt môže preto získať ktokoľvek.

SpaceX

Blue Origin pracuje tiež na svojej rakete New Glenn, ktorá dokáže kapacitou konkurovať rakete Falcon Heavy spoločnosti SpaceX. NASA už predbežne schválila možnosť jej uchádzania sa o budúce kontrakty, spoločnosť však jej debutový let odložila. To je však v poriadku, pretože ani samotný program Artemis podľa najnovších informácií svoje stanovené termíny nestíha a na návrat ľudstva na Mesiac si, zrejme, ešte počkáme.

Ak Blue Origin svoje sľuby splní, v priebehu niekoľkých rokov sa veľmi ľahko stane jednou z najdôležitejších spoločností vesmírneho priemyslu. A to obzvlášť v prípade, že vyhrajú kontrakt a prvú ženu na Mesiac dostanú skutočne práve oni. Úspech majú v takomto prípade prakticky zaručený a môžu pokračovať vpred.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom