Hrôzostrašný konflikt medzi Izraelom a Palestínou sa vyostruje a informácie o dianí v tejto oblasti sú čoraz cennejšie. Investigatívni novinári sa však začali sťažovať na extrémne nízku kvalitu satelitných snímok, pásmo Gazy je pre nich dôležité – ide predsa o jednu z najhustejšie osídlených oblastí na Zemi, informuje BBC.

Máme k dispozícii lepšie snímky, prečo nie sú prístupné?

Satelitné snímky sú nesmierne dôležité pre mapovanie útokov a poškodenia infraštruktúry, ktoré je spôsobené počas bombardovania. Kým Izrael hlási 10 obetí, v Palestíne sa toto číslo vyšplhalo na 200, píše AlJazeera. Podľa výskumníkov je sotva možné rozoznať na satelitných snímkach Google autá.

Google

Na obrázku vyššie je porovnanie satelitnej snímky z pásma Gazy, ktorej populácia dosahuje až dva milióny obyvateľov a Bratislavy, v ktorej žije zhruba štvrtina tohto množstva, avšak na rovnakej rozlohe. Obe snímky majú rovnaké priblíženie.

Na problematiku sa sťažoval aj novinár Aric Toler prostredníctvom Twitteru. V Sýrii vyskúšal preskúmať niekoľko náhodných lokácií a takmer všetky mali snímky vo vysokom rozlíšení a aktuálne, nešlo pritom o husto osídlené oblasti. Google ale vraví, že sa snaží udržať všetky husto osídlené oblasti aktualizované. Prečo je pásmo Gazy výnimkou?

Americká vláda donedávna kvalitu regulovala, Izrael nechce byť pozorovaný

Vláda Spojených štátov amerických ešte do minulého roka obmedzovala kvalitu satelitných snímok amerických firiem, ktoré sú dostupné verejnosti. Kyl-Bingamanov dodatok vošiel do platnosti v roku 1997 a limitoval rozlíšenie satelitných snímok Izraela, vzťahoval sa aj na územie Palestíny.

Ako informoval portál Reuters, Izrael sa cítil po zrušení tohto dodatku ohrozený a „odhalený“. Momentálne je totiž dovolené vyhotovovanie snímok v rozlíšení 0,4 m, teda dosť na to, aby bolo možné približne rozoznať ľudí.

Google / Maxar / BBC

Oveľa kvalitnejšie snímky má k dispozícii spoločnosť Maxar Technologies, od ktorej ich Google často preberá. Spoločnosť sa tiež vyjadrila, že po zmene regulácií začala tieto snímky zverejňovať. Satelitné snímky sú nesmierne dôležité nielen v tomto konflikte, ale zásadne pomohli aj pri nepokojoch v Mjanmarsku či identifikácii tajných táborov v Číne.

Aktualizovanie máp na vyššie rozlíšenie prisľúbil aj Apple. Pomocou satelitných snímok sa podarilo dohľadať aj zvyšky nezvestného človeka po 22 rokoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú