Vesmír je vzrušujúcim miestom a naša snaha o objasňovanie jeho záhad so sebou prináša množstvo zážitkov a tiež obdivuhodný technologický pokrok. Ďalšou pútavou a dôležitou misiou vesmírnej agentúry NASA je výskum, v ktorom hrá hlavnú úlohu Parkerova slnečná sonda.

Sonda je určená na výskum slnečnej koróny a kvôli tomu sa priblíži k Slnku na vôbec najmenšiu vzdialenosť, akú sa kedy podarilo dosiahnuť človekom zostrojenému zariadeniu. Sonda odletela na svoju historickú misiu dnes ráno, aj keď oproti pôvodne naplánovanému času sa štart posunul o 24 hodín.

Počas svojej misie sa priblíži k Slnku na najkratšiu vzdialenosť 6,12 milióna kilometrov. Bude to teda nový historický zápis a vystrieda doterajšieho rekordéra sondu Helios 2. Tá sa ešte v roku 1976 priblížila k Slnku na približne 7-násobne väčšiu vzdialenosť, takmer 43 miliónov kilometrov.

Proti teplu pomôže štít

Štart špeciálnej misie sa odložil pre nevyhovujúce podmienky k štartu. Vynesenie sondy do vesmíru previedla jedna z najväčších rakiet sveta Dela IV Heavy. Kľúčom k tomu, že sa Parkerova slnečná sonda môže dostať tak blízko rozžeravenému Slnku je tepelný štít. Ten bude chrániť vedecké vybavenie a ostatné časti zariadenia pred vysokými teplotami v slnečnej atmosfére (koróne). Odolávať bude teplotám na úrovni 1 371 stupňov Celzia.

NASA sa bude spoliehať aj na automatický systém, ktorý bude upravovať natočenie sondy, aby bola vždy chránená. Keď sonda naberie svoju rýchlosť vďaka využitiu gravitačnej sily Venuše (obehne ju celkovo 7 krát), tak by mala byť zároveň najrýchlejšie letiacim zariadením, ktoré človek kedy vyrobil. Mohla by dosiahnuť rýchlosť až 692 tisíc kilometrov za hodinu. Informuje portál Engadget.

Misia by mala pomôcť vysvetliť extrémne horúčavy v koróne, tiež bude skúmať slnečný vietor a energické častice, ktoré vystreľujú zo slnka pri viac ako polovičnej rýchlosti svetla.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP