Mnohí z nás sme do Androidov aspoň raz nainštalovali neoficiálne ROM, vďaka ktorým sme zo zariadení dokázali vytiahnuť podstatne viac potenciálu ako prvotne avizovali vývojári. Jednou z kedysi popredných nadstavieb bol Paranoid Android, ktorý sa podľa portálu Android Police vracia späť v plnej sile.

Krása smartfónov bežiacich na operačnom systéme Android je postavená na schopnosti konštantných úprav aj mimo medze vývojárskej vízie. Dlhoročným kráľom neoficiálnych „ROMiek“ je v komunite obľúbená nadstavba LineageOS, ktorá si svojou všestrannosťou a užívateľskou prívetivosťou získala v komunite obrovský ohlas.

Kedysi podstatne známejšia ROMka, Paranoid Android, stratila na popularite s príchodom novších zariadení a svoj vrchol slávy si odbila pred šiestimi rokmi s verziou Android KitKat. Paranoid Android sa ešte pripomenul v časoch Androidu Nougat, no vtedy rozhodne nešlo o zásadnú novinku, keďže neoficiálny systém okamžite zapadol do zabudnutia.

Vývojári stojaci za Paranoid Android  však oznamujú, že prinášajú novú verziu pre používateľov operačných systémov Oreo a Pie, ktorí v porovnaní s používateľmi LineageOS vedia nájsť využitie aj v okamžite prítomných Google službách.

Kompletný zoznam zmien s príchodom najnovšieho buildu Quartz nájdeš na oficiálnom blogu vývojárov, kde sa autori rovnako chvália širokou podporou novej verzie. Zoznam zariadení, na ktorých bude najnovší build Paranoid Android dostupný, číta niekoľko popredných modelov. Ide o tieto zariadenia:

  • OnePlus 3, 3T, 6, 6T a 7 Pro
  • Xiaomi Mi 6, Mi 9 a Redmi 5
  • Essential Phone
  • Xiaomi Redmi 5
  • Asus Zenfone Max Pro M1 a M2

Prečítaj si tiež
Povinnosť do Androidov: Vybrali sme najlepšie tipy a triky pre Nova Launcher

V budúcnosti sa ešte plánuje pridať podpora pre zariadenia, ako OnePlus 5, 5T, 7, 7T a 7T Pro, Pocophone F1, Sony Xperia XZ2, XZ2 Compact, XZ3 a ich dvojsimkové verzie a v neposlednom rade aj Xiaomi Mi 9T a Mi 9T Pro, rovnako ako ich dvojčatá Redmi K20 a K20 Pro.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom