Vedci z austrálskej univerzity RMIT predstavili nový spôsob, ako vyrábať zelený vodík bez potreby čistej pitnej vody. Namiesto tohto prostriedku využívajú odpadovú vodu a zvyšky z poľnohospodárskej činnosti, čím sa im podarilo spojiť ekologické riešenie dvoch závažných globálnych problémov: nedostatku vody a znečistenia životného prostredia.

Výzvy tradičnej výroby vodíka

Tradičná výroba zeleného vodíka, teda vodíka získavaného z vody pomocou obnoviteľných zdrojov energie, vyžaduje veľké množstvá čistej vody. To je však problém najmä v oblastiach, kde je vody nedostatok. Zároveň je tu alarmujúci fakt, že viac než 80 % odpadovej vody na svete končí v prírode bez akejkoľvek úpravy, čím ohrozuje životné prostredie aj zdravie ľudí.

Riešenie ponúka nový vynález vedcov z RMIT, ktorí spolupracovali s University of Melbourne, Australian Synchrotron a University of New South Wales.

vodík chemický vzorec
Pixabay/Pexels

Technológia a jej potenciál

Ich experimentálna technológia premieňa znečistenie v odpadovej vode na výhodu. Využíva totiž prítomné kovy ako katalyzátory pre výrobu vodíka. Tieto kovy, ako napríklad platina, chróm či nikel sa bežne považujú za nečistoty a pomocou špeciálnych elektród sa naviažu na porézny povrch z uhlíka, ktorý ich absorbuje. Vzniknuté stabilné katalyzátory následne zvyšujú účinnosť elektrochemického rozkladu vody.

„Výhodou nášho prístupu oproti iným metódam je, že využívame prirodzené vlastnosti odpadovej vody a nepotrebujeme žiadne dodatočné čistenie ani prísady,“ vysvetlil docent Nasir Mahmood z RMIT School of Science. Uhlíkový materiál použitý na elektródach navyše pochádza z poľnohospodárskeho odpadu, čo celý proces robí ešte udržateľnejším a ekonomickejším.

V laboratórnych podmienkach tím testoval zariadenie s dvoma elektródami umiestnenými v nádobe s čiastočne upravenou odpadovou vodou, pričom zdrojom energie boli obnoviteľné zdroje. Na katóde sa uvoľňoval vodík, zatiaľ čo na anóde vznikal kyslík. Tento kyslík môže byť podľa vedcov znovu využitý v čističkách, kde pomáha rozkladať organický odpad a zvyšuje tak efektivitu čistenia vody. „Vyrobený kyslík sa môže späť zaviesť do čistiarní, kde znižuje organické zaťaženie vody,“ dodal Mahmood.

elektrolyza niecoho na vodik
ACS Electrochem. 2025

Veľké výhody

Zariadenie pracovalo bez prerušenia počas 18 dní, pričom jeho výkon sa výrazne neznížil. Odpadová voda použitá na testovanie bola najskôr zbavená tuhých častíc, organických látok a živín, takže podmienky boli blízke reálnemu nasadeniu v praxi. Technológia je súčasťou širšieho výskumného smeru, ktorý sa zameriava na výrobu zeleného vodíka z ťažko spracovateľných vodných zdrojov, ako sú odpadové vody či morská voda.

„Naše riešenie prináša výhody pre sektor energetiky aj vodného hospodárstva, pretože pomáha znižovať znečistenie a zároveň využíva materiály, ktoré by inak skončili ako odpad,“ zdôraznila profesorka Nicky Eshtiaghi z RMIT School of Engineering. Tím vedcov teraz hľadá partnerov z priemyslu a verejného sektora, ktorí by pomohli technológiu posunúť do komerčnej fázy.

Spoluautor výskumu Dr. Muhammad Haris však upozorňuje, že pred širším využitím bude potrebné metódu otestovať aj na rôznych druhoch odpadovej vody, aby sa zabezpečila jej univerzálnosť. „Metódu musíme otestovať s rôznymi typmi odpadovej vody, aby sme sa uistili, že funguje všade,“ uzavrel.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP