Vedcom z Kalifornského inštitútu technológií (Caltech) sa podarilo demonštrovať nesmierne dôležitú technológiu, ktorú chcú využiť viaceré krajiny s cieľom vytvorenia úplne novej formy energetiky. Ako totiž informuje Caltech v tlačovej správe, z vesmíru dokázali dopraviť energiu na Zem a otvárajú tak bránu revolučnej technológii.

Fotovoltika a mikrovlny

Dôležitý míľnik dosiahli experti z Caltechu vďaka zariadeniu MAPLE, ktoré sa dostalo na obežnú dráhu ešte v januári. To sa podarilo dostať do prevádzky a overiť ním technológiu tak, že na obežnej dráhe vytvorilo elektrickú energiu a poslalo ju na Zem vo forme mikrovlnného žiarenia. Na čele tímu zodpovedného za toto zariadenie stál profesor Ali Hajimiri.

MAPLE bol najprv, ako aj ostatné družice, testovaný na Zemi a keď sa zdalo, že všetko zvláda tak, ako má, došlo k jeho vypusteniu na obežnú dráhu. Tak sa vedci pokúsili o vysielanie mikrovlnného žiarenia na ďalšie družice, ktorého zachytili a potvrdili tak, že funguje. Potom prišla však skutočná skúška a žiarenie poslali smerom k Zemi.

SSPP

Aj tento test prebehol úspešne a žiarenie dokázali detegovať i priamo v Caltechu. Tím tvrdí, že podľa nich doteraz nikto túto technológiu neotestoval a dosahujú tak svetové prvenstvo. Ako však dodáva portál Engadget, tím z Caltechu je možno prvý, avšak ani zďaleka nie je jediný, ktorý sa o čosi podobné snaží. Takýmto spôsobom chce dopravovať energiu na Zem napríklad aj Japonsko, ktoré chce vypustiť demonštračné zariadenie v roku 2025.

2 000-tonová vesmírna elektráreň

Azda najambicióznejší projekt v tejto oblasti momentálne plánuje Veľká Británia, ktorá chce postupne vyniesť na obežnú dráhu s celkovou hmotnosťou až neuveriteľných 2 000 ton. Má dosiahnuť výkon 2 GW, čo je porovnateľné s niekoľkými jadrovými reaktormi, avšak bez tvorby rádioaktívneho odpadu. Konštrukcia však bude výzvou, s ktorou sa ľudstvo zatiaľ nestretlo.

Inovatívny dizajn

MAPLE dokáže meniť smer a zaostrenie mikrovlnného lúča bez toho, aby na to potreboval pohyblivé časti, vďaka čomu je nielen pomerne efektívny, ale navyše má potenciál byť oveľa spoľahlivejší, než iné technologické riešenia. I tak je však táto misia najmä experimentom, ktorý overí rôzne riešenia pre budúce misie a satelity, ktoré budú naostro zásobovať Zem energiou.

Víziou tímu z Caltechu je vytvoriť konšteláciu družíc premieňajúcich solárnu energiu na elektrickú a následne na mikrovlnné žiarenie, ktoré bude možné odoslať prakticky kamkoľvek na Zemi. Ako internet zdemokratizoval prístup k informáciám, má podľa vedcov zdemokratizovať táto technológia prístup k energii. Bude totiž možné ju dopraviť aj na miesta, ktoré sú takmer úplne bez infraštruktúry.

Takýto koncept nie je ani zďaleka novinkou a ľudstvo nad ním uvažovalo ešte koncom 60. rokov minulého storočia. Až dnes sa však darí robiť pokroky v technológiách, ktoré spravia z takejto energie prakticky využiteľnú technológiu.

Japonsko má začať posielať takúto energiu z orbity na Zem už v roku 2025 a nie je jediné, ktoré sa o čosi podobné snaží.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú