Operátori postupne prechádzajú na modernejšie typy sietí. Vyradenie sa ale zväčša týka najmä 3G siete. Aktuálne sa v susednom Česku jeden z tamojších operátorov rozhodol nadobro 3G sieť vypnúť a frekvencie využiť efektívnejšie. Poslúžia pri zlepšovaní LTE a budovaní 5G sietí, informoval Vodafone v tlačovej správe.

Mobilní operátori sa už niekoľko rokov pripravujú na príchod novej generácie 5G sietí. Hoci sú stále najrozšírenejšie doterajšie 2G, 3G a 4G siete, postupom času dôjde k vypnutiu starších sietí. Aj keď by sa mohlo zdať, že logickým krokom k napredovaniu a väčšiemu využitiu modernejšieho typu pripojenia by bolo vypnutie 2G sietí, opak je pravdou.

2G sieť totiž stále poskytuje množstvo výhod z hľadiska cien a pokrytia, podporujú ju všetky smartfóny a telefóny. Na druhej strane je 3G sieť rýchlejšia a ponúka viacero lepších možností.

Väčšina ľudí dnes už ale vlastní smartfóny podporujúce 4G sieť a využitie 3G sietí tak postupne klesá. Aj keď sa mnohí sústredia práve na budovanie novej generácie 5G sietí, popritom tom vylepšujú aj možnosti aktuálneho LTE pásma.

Vodafone vypne 3G sieť

Český operátor Vodafone sa rozhodol, že svoje frekvencie, ktoré doteraz využíval v 3G sietí, poskytne práve na zlepšovanie 4G siete a pri rozširovaní nových 5G sietí. Prevádzku 3G teda plánuje definitívne ukončiť, a to už na jar budúceho roka. V marci 2021 v Česku vypne vlastné 3G pripojenie a frekvencie využije na spomínané účely.

Ďalšie frekvencie pre 5G chce potom získať z aukcii. Stále sú tu ale aj zákazníci, ktorí nemajú vo svojej lokalite dostupnú 3G sieť Vodafone.

Tých teda neminie prechod k inému operátorovi alebo výmena smartfónov s podporou modernejšieho 4G pripojenia. Vodafone ale 4G sieťou pokrýva až 99 % územia v Česku.

Navyše, surfovanie po internete cez 3G už využíva podľa tvrdení spoločnosti len zhruba 1 % zákazníkov. Po vypnutí tejto generácie mobilného pripojenia bude stále dostupné staršie 2G.

Rozšírenie 5G siete sprevádzajú hoaxy a odpor konšpirátorov

Operátori sa stále viac sústredia na budovanie 5G sietí, ktoré však vyvolali množstvo kontroverzie a odporu zo strany konšpirátorov. Internetom sa už pred časom začali šíriť rôzne hoaxy a dezinformácie o škodlivosti 5G, vo viacerých krajinách začali odporcovia dokonca podpaľovať vysielače.

Na Slovensku vznika petícia, v ktorej už vyše 15 000 ľudí žiada zastavenie budovania 5G sietí. V susednom Česku prvý operátor spustil komerčnú prevádzku pre všetkých zákazníkov. České O2 spustilo 5G len nedávno v Prahe. Podobné plány má aj konkurencia.

Spomínaný Vodafone sieť zatiaľ testuje, no v jednom z miest, kde má spustiť prevádzku, sa začali ľudia búriť. Dezinformácie tam šíria aj miestni poslanci. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP