Spoločnosť O2 dnes začala v susednom Česku ponúkať svojim zákazníkom ako prvá komerčné pripojenie k 5G sieti, ktorú spustila v niekoľkých častiach Prahy. Počas leta chce potom pokrytie rozšíriť. 5G sieť od českého O2 si môžu už dnes vyskúšať tamojší zákazníci na skúšku len za 1 kČ. S touto sieťou budú môcť potom využiť pripojenie o rýchlosti 600 Mbit/s, informujú Novinky.cz.

K spusteniu prvej komerčnej prevádzky 5G siete od O2 došlo v dvoch častiach Prahy. Zákazníci operátora tak budú môcť sieť využiť v širšom centre mesta a v Kolíne. Počas nasledujúcich letných týždňov chce spoločnosť pokrytie v hlavnom meste zvýšiť na 15 %. Zákazníkom ponúka 5G na skúšku za minimálny poplatok 1 kČ v balíku „Balíček 5G na zkoušku“.

Zobraziť celú galériu (2)
Pokrytie Prahy a Kolína 5G sieťou od O2. Zdroj: O2 CZ

Potrebujú však vhodnú SIM kartu a smartfón podporujúci 5G siete. Po pripojení k sieti potom môžu využiť rýchlosť sťahovania, ktorá dosahuje až 600 Mbit/s a pri nahrávaní je poskytovaná rýchlosť 100 Mbit/s. 5G sieť v Prahe funguje na frekvencii 3,7 GHz.

Nenechaj si ujsť
Česká firma prináša „revolučný“ produkt. Vyrobila lampu, ktorá chráni pred 5G a 4G signálom

Jeden z najväčších benefitov novej generácie mobilnej siete je práve v niekoľkonásobne vyššej rýchlosti. O2 sa tak v Česku podarilo ako prvému spustiť sieť, ktorá je dostupná pre takmer každého zákazníka.

Využiť ju môžu klienti s paušálom NEO (Zlatý a Platinový) a so Zlatým, Strieborným a Bronzovým programom FREE+. Konkurenční operátori v krajine pripojenie zatiaľ iba testujú.

Obyvatelia jedného mesta sa 5G siete obávajú. Uverili dezinformáciám

T-Mobile sa taktiež pripravuje na spustenie komerčnej 5G siete, aktuálne ju ale stále testuje. Český Vodafone testuje novú generáciu sieť v Karlových Varoch, Ústí nad Labem a Jeseníku, informujú Česke noviny. Práve v poslednom menovanom meste však dochádza k protestom proti spusteniu 5G siete.

Tamojší obyvatelia totiž uverili hoaxom a dezinformáciám o škodlivosti technológie a obávajú sa o svoje zdravie. Ich pochybnosti a obavy sú samozrejme zbytočné. Paniku v tomto smere tam však pomáhajú šíriť aj miestni poslanci či dokonca týždenník, ktorý už niekoľkokrát publikoval dezinformácie v súvislosti so škodlivosťou 5G sietí.

Dokonca aj tu vznikla petícia a referendum, ktorým sa mali plány operátora Vodafone na spustenie testu siete zastaviť, informoval pred časom portál iDnes.cz. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom