OnePlus aktuálne predáva už svoju 5. generáciu smartfónov a od svojho počiatku bol známy agresívnou cenovou politikou s doručením toho najlepšieho pomeru cena/výkon. Ohlasovaný 5G model však už cenou príliš neohúri.

Prvý 5G smartfón od spoločnosti OnePlus bol ohlásený na Qualcomm Snapdragon Tech Summit v Maui. Hoci sa mnoho fanúšikov spoločnosti potešilo, CEO Pete Lau krotí predčasné nadšenie. V rozhovore pre portál The Verge potvrdil, že spoločnosť pracuje paralelne na 5G a 4G smartfóne, pričom 5G model bude pravdepodobne stáť v prepočte o 175 až 270 € viac.

Prečo kaziť cenovú filozofiu 5G modelom?

Pete Lau sa na margo tejto informácie vyjadril, že aktuálne je ťažké vedieť presnú cenu, nakoľko existuje veľa špecifík, na ktoré treba prihliadať. Keďže boli fanúšikovia spoločnosti zvyknutí na nižšie ceny v porovnaní s konkurenciou, zostáva otázka, prečo chce OnePlus ponúkať model, ktorý pokazí jeho cenovú filozofiu? Aj na toto má Pete Lau odpoveď a je ňou dopyt. Zákazníci si 5G model jednoducho pýtajú, a tak na ňom OnePlus pracuje bez ohľadu na cenu.

Ak OnePlus zmešká aktuálny trend, bude ťažké ho dobehnúť

Okrem dopytu však existuje aj iný dôvod. Dnešný trh so smartfónmi je veľmi rýchly a hlavne presýtený. Pokiaľ OnePlus nenaskočí do rozbiehajúceho sa vlaku s 5G zavčasu, bude ťažké dobehnúť konkurenciu neskôr. Ako sám Lau hovorí, 5G siete sú aktuálne veľmi dôležitým trendom a prinášajú mnoho výziev. Jeho inžinieri už preto tvrdo pracujú na pochopení technológie, aby ju mohli ponúknuť zákazníkom.

Globálna podpora sietí sa javí ako vážny problém

Jedna z výziev, ktorá inžinierov z OnePlus čaká, je pokrytie viacerých svetových mobilných operátorov. V rôznych regiónoch pracujú perátori na rôznych frekvenciách. Lau očakáva, že prechod medzi operátormi a krajinami s 5G pokrytím bude oveľa ťažší ako v prípade 4G. Podľa neho bude veľmi zložité zabezpečiť podporu aspoň väčšiny svetových sietí jediným modelom, nie to ešte plne globálnu podporu.

Zobraziť celú galériu (4)
Twitter/@xdadevelopers

Pekný dizajn netreba očakávať, aspoň nie teraz!

Ďalším problémom je údajne dizajn. Pete Lau hovorí, že pri prvých pokusoch o doručenie 5G modelov zákazníkom nemôžeme očakávať pekný dizajn. Súvisí to so samotným fungovaním 5G sietí, ktoré operujú v pásme milimetrových vĺn. Pre optimálny príjem signálu sú tak vyžadované viaceré antény. Napríklad 5G model od Motoroly implementuje až 4 takéto antény na rôznych miestach. Výsledný dopad na dizajn je možné vidieť na obrázku nižšie.

Zobraziť celú galériu (4)
Twitter/@NeowinFeed

OnePlus čaká ešte mnoho práce

Nateraz sa javí 5G model od OnePlus ako nezaujímavý, keďže cenou a dizajnom svojich predchodcov nasledovať nebude. Môžeme preto len sledovať, čo OnePlus skutočne ponúkne. Aktuálne je len veľmi ťažké povedať, či ohlasovaný 5G model zákazníkov naozaj zaujme, keďže sme o ňom ešte mnoho špecifikácií nepočuli. Každopádne nesmie OnePlus zaspať na vavrínoch, keďže existuje ešte mnoho prekážok, ktoré musí na ceste za 5G modelom prekonať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom