Snáď každý skúsenejší užívateľ smartfónov sa už stretol s tzv. benchmark testami, ktoré dokážu zmerať hrubý výkon najnovších vlajkových lodí, ale aj tých najlacnejších kúskov. Benchmarky sú často kritizované, keďže nie všetky odzrkadľujú reálny výkon smartfónov, no veľké percento užívateľov sa na ne stále spolieha.

Sú to takmer štyri roky dozadu, kedy sa prevalila kauza o podvádzaní najznámejších výrobcov smartfónov ako Samsung či HTC v známych benchmarkových aplikáciách. Systém ich zariadení bol špeciálne upravený tak, aby pri zapnutí konkrétneho testu aktivoval všetky jadrá procesora na plný výkon, a teda dosiahol čo najvyššie skóre. Rovnaké fiasko sa prevalilo aj teraz, no tentokrát majú výkon svojich smartfónov umelo zvyšovať čínski výrobcovia OnePlus a Meizu.

OnePlus 3 v AnTuTu

Konkrétne ide o modely OnePlus 3T a Meizu Pro 6, ktorých systém automaticky deteguje aktuálne spustené aplikácie. Ak ide o AnTuTu a Geekbench benchmarky, ihneď sa aktivujú všetky jadrá procesora na maximálny takt, aby bol dosiahnutý čo najlepší výsledok. Za týmto zistením stoja chalani z populárneho XDA fóra. Tí už dokonca kontaktovali oboch výrobcov a OnePlus promptne reagoval.


zdroj fotografie: XDA

OnePlus zvýšenie výkonu svojho smartfónu vôbec nepopiera a vysvetlil to nasledovne. Systém OnePlus 3T obsahuje špeciálne mechanizmy, ktoré zvyšujú výkon smartfónu pri aplikáciách vyžadujúcich extrémny výkon, napríklad najnáročnejšie hry. Benchmarky patria do rovnakej skupiny aplikácií a tak nie je prekvapením, že táto modifikácia systému sa aplikovala aj tu. V prípade, že na smartfóne nebeží obdobná aplikácia, prepne sa do úspornejšieho režimu. Spoločnosť potvrdila, že tento problém vyrieši v nasledovnej aktualizácii vlastnej OxygenOS nadstavby pre oba vlajkové modely, OnePlus 3 a 3T. Meizu sa zatiaľ na margo tohto zistenia nevyjadrilo.

Zobraziť cenu Meizu Pro 6


zdroj fotografie: XDA

Ďalším dôkazom toho, že na výsledky benchmarkov sa nemôžeme vždy spoliehať, je aj toto nie veľmi príjemné zistenie. A čo ty? Tiež sa často riadiš výsledkami týchto testov?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom