Japonská automobilka Toyota sa elektromobilite stránila, no trend je jasný a elektrické autá rozhodne majú budúcnosť. Toyota preto v poslednej chvíli naskakuje na rozbehnutý vlak a oficiálne predstavuje elektrický model bZ4X, informuje The Verge.

O koncepte Toyoty bZ4X vieme už dlho. Automobilka sa aj napriek odporu k čistej elektromobilite rozhodla priniesť plnohodnotné batériové auto, ktoré navyše prichádza s množstvom, na prvý pohľad kontroverzných vlastností.

Toyota

Yoke volant aj solárna strecha

Z konceptu bZ4X sa tak stáva plnohodnotný elektromobil, ktorý sa začne vyrábať už budúci rok. Do roku 2025 chce mať Toyota na cestách ďalších 14 čistých elektromobilov.

Na prvý pohľad má divoký názov, ktorý ale v sebe ukrýva aj hlbší zmysel. bZ na začiatku znamená „beyond zero“, čo je v podstate nová stratégia elektrifikácie japonskej automobilky, informuje Electrek. Dizajnovo sa produkčná verzia od konceptu príliš nelíši. Automobilka nám ale konečne prezradila dôležité technické detaily, ktoré sú rozhodne zaujímavé.

Toyota

Odhalené technické detaily sa vzťahujú na japonskú verziu auta, no globálna sa podľa všetkého až tak moc líšiť nebude. O napíjanie sa stará batéria s kapacitou 71,4 kWh, ktorá zabezpečí dojazd 500 km pre verziu s pohonom predných kolies a 460 km pre verziu s pohonom všetkých štyroch kolies.

Toyota

Prednokolka je vybavená jedným elektromotorom s výkonom 150 kW (201 koní), zatiaľ čo verzia s pohonom všetkých kolies dostane dva 80 kW (107 koňové) elektromotory, pre každú nápravu jeden.

Čo sa týka nabíjania, Toyota bZ4X neprináša nič prevratné. Dostupný je maximálny výkon 150 kW, pri ktorom sa dokáže vyššie spomenutá batéria nabiť na 80 % kapacity už za 30 minút.

Toyota

Automobilka pri prezentácii vyzdvihla funkciu V2L známu napríklad z nového Hyundai Ioniq 5. Vozidlo vďaka tejto funkcii dokáže napájať inú techniku. K dispozícii bude aj konfigurácia so solárnou strechou, ktorá podľa Toyoty zabezpečí dojazd energiou zo Slnka až 1 800 km za rok.

Azda najväčšou kontroverziou je použitie „yoke“ volantu na štýl Tesly. Japonska automobilka ale vyriešila hlavný problém volantu, ktorý sa vyskytol v elektromobiloch značky Tesla.

Toyota

V Toyote bZ4X nie je volant mechanicky spojený s nápravou. Vďaka technológii steer-by-wire tak inžinieri nastavili maximálny rozsah otočenia volantu iba na 150 stupňov v každom smere.

Vďaka tomu vodič nemusí volant prehmatávať, ako je to potrebné v elektromobiloch Tesla. Systém steer-by-wire navyše do volantu neprenáša nepríjemné vibrácie od kolies, vďaka čomu je jazda ešte pohodlnejšia. K dispozícii bude samozrejme aj verzia so štandardným volantom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP