Ceny kryptomien rastú a klesajú. Na toto správanie si zvykli všetci investori, ktorí prostredníctvom nich chceli zhodnotiť svoje peniaze, no portál Bloomberg zverejnil informácie o tom, že pred 2 rokmi mala byť cena najznámejšej kryptomeny ovplyvňovaná jednou firmou. Napriek štúdii, ktorá má dokazovať manipuláciu s cenou BitCoinu, komunita ľudí zaoberajúcich sa kryptomenami, ale aj analytik eToro, tvrdenia spochybňujú.

Investovanie do kryptomien býva neraz vrtkavou záležitosťou. Ich ceny sa môžu náhle rýchlo zmeniť, čím mnohým prinesú buď to zisk, alebo naopak stratu. Fluktuácia cien ukázala aj začiatkom tohto roka, ako rapídne dokáže padnúť aj tak populárna mena ako BitCoin. Ten, spolu s ďalšími známymi kypromenami, klesol na cene o niekoľko tisíc eur a následne sa začala situácia stabilizovať.

Cenu BitCoinu mala pred 2 rokmi ovplyvňovať jedna veľká „veľryba“

V roku 2017 sa však malo udiať niečo, čomu nechce veriť ani komunita ľudí, ktorí investujú do kryptomien. Rast ceny BitCoinu mal byť v tomto období spôsobený manipuláciou, no nemali to ovplyvniť viaceré osoby či spoločnosti, ale iba jediná firma známa ako Bitfinex.

Tá mala úmyselne upravovať cenu kryptomeny, čo má dokazovať aj aktualizovaná štúdia profesora Johna Griffina z Texaskej univerzity z roku 2018. Dáta v štúdii poukazujú na to, že transakcie sa spoliehali na Tether, digitálny token, ktorý mal udržať cenu na 1 dolári.

Nenechaj si ujsť
Ruskí nukleárni vedci ťažili v práci BitCoin. Za zneužitie superpočítača dostali roky väzenia

Tieto tvrdenia odmietol aj Stuart Hoegner z Tether, pretože štúdia údajne nevychádza z dostatku údajov. Bitfinex a Tether však majú riadiť rovnakí predstavitelia a mnohí investori tiež spochybnili tvrdenia, že každá virtuálna minca je krytá americkým dolárom. Americký súd a generálny prokurátor New Yorku dokonca vzniesli žalobu voči firme, ktorá mala údajne skrývať straty investícií vo výške stoviek miliónov dolárov.

Dohady boli založené na tom, že Tether mal vydávať nové tokeny bez toho, aby boli kryté dolárom a následne bol kupovaný BitCoin, aby sa zvýšila jeho cena. Autori štúdie analyzovali dáta a transakcie Tether a BitCoinu od 1. marca 2017 do rovnakého dňa nasledujúceho roka. Vo výsledku mali zistiť, že Bitfinex vždy nakúpil BitCoin, keď sa jeho cena o určitú čiastku znížila. Tether mal byť teda posielaný Bitfinexu a ten mal BitCoin nakúpiť v ten „správny moment“. Obvinenie konkrétnej osoby ale zatiaľ nepadlo, no miesto tisícok investorov mala hýbať cenou tejto kryptomeny jedna firma.

Objavili sa však pochybnosti

Krátko po zverejnení týchto správ sa však objavili pochybnosti a zatiaľ čo niektorí veria, že Tether mohol cenu BitCoinu ovplyvniť, mnohí ďalší veria, že za tým nestála len jediná entita. „Na planéte neexistuje žiadna metodika, ktorá by ma presvedčila, že tento príbeh je presný,“ vyjadril sa k tejto téme Mati Greenspan, senior-analytik z eToro, platformy, ktorá ponúka investovanie do cenných papierov a kryptomien, informoval Decrypt.

V roku 2017 sa totiž enormne zvyšoval záujem o BitCoin, čo dokazujú aj dáta Google Trends, o čom informoval Coin Rivet. Mnohí investori v tom čase chceli predávať a zarobiť na kryptomenách, vrátane populárneho BitCoinu.

Celkové priradenie tejto situácie jedinej firme teda nie je správne ani podľa Aria Paula, CIO BlockTower Capital, ktorý tvrdí, že ide o nepochopenie toho, ako fungujú finančné aktíva. Zdá sa teda, že za celou situáciou nie je iba jediná „veľryba“, ktorá by bola schopná manipulovať s cenou BitCoinu pred 2 rokmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom