Ťažba kryptomien vyžaduje poriadny výpočtový výkon a nie je tomu tak dávno, kedy po celom svete spôsoboval tento druh „baníctva“ obrovský ošiaľ. Tieto virtuálne platidlá nestratili svojich fanúšikov ani dnes, no pri ich ťažbe je potrebné uvážiť, akým spôsobom sa k nim dostanú. Ruský jadrový inžinier sa rozhodol vyťažiť BitCoin priamo v laboratóriu na jednom z najvýkonnejších počítačov v krajine, no nakoniec skočil vo väzení, informuje The Moscow Times.

Najväčší „boom“ zaznamenali kryptomeny najmä v minulom roku, kedy sa cena jednej z najznámejších kryptomien, BitCoinu, vyšplhala na poriadne vysokú sumu. Darilo sa však aj ostatným.

Začiatkom tohto roka ale mnohé virtuálne meny prudko klesli na cene. Ani po niekoľkých kritických udalostiach nie je núdza o ich ťaženie, pri ktorom je vhodné mať dostatok výpočtového výkonu. Zdroj k tomuto procesu našiel aj ruský jadrový inžinier, Andrei Rybkin.

Ťažba kryptomien priamo v práci

Tento pracovník vo výskumnom inštitúte totiž ťažil BitCoin na superpočítači, ktorý bol v laboratóriu nainštalovaný pred pár rokmi. Ťažba mala prebiehať od mája do septembra v roku 2017, no až teraz sa obvinený inžinier postavil pred súd, ktorý mu vymeral trest vo výške odňatia slobody na 3 roky a 3 mesiace. Zaplatiť musí aj pokutu vo výške zhruba 2 800 €. Spolu s ním boli do ťaženia zapletení ďalší dvaja zamestnanci, ktorí boli odsúdení a dostali 4 roky väzenia, informuje The Next Web.

Nenechaj si ujsť
Hacker upravil 50-ročný počítač z misie Apollo na ťažbu Bitcoinu. Vyťaženie jedného by trvalo ohromný počet rokov

Jeden z obvinených musel zaplatiť pokutu vo výške až 6 300 €. Rybkin pracoval v laboratóriu v meste Sarov približne 370 km od Moskvy, kde mal k dispozícii aj superpočítač s dostatočným výkonom, ktorý sa však rozhodol využiť pre vlastné účely.

Pri ťažbe sa pritom spotrebuje aj veľké množstvo energie. Odsúdení zamestnanci vo výsledku spôsobili škodu vo výške takmer 16 000 €.

V tomto výskumnom centre, kde pracovali aj títo „baníci“, vyvinuli Rusi počas studenej vojny prvú nukleárnu a vodíkovú bombu, no stále sa tu pracuje na jadrovom arzenále krajiny. Nachádza sa tu aj múzeum jadrových zbraní.

Do tejto oblasti v Rusku pritom bez špeciálneho povolenia necestujú ani turisti. Využiť tamojší superpočítač na ťažbu kryptomien teda nebol zo strany výskumníkov najlepší nápad a miesto získania peňazí z BitCoinu sa tak dostali do väzenia, kde si pobudnú niekoľko rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom