Čakanie na odhalenie dátumu vydania a ceny nového Xboxu, ktorý na trh príde v novembri tohto roka, sa konečne skončilo. Neukončil ho síce Microsoft, ale dôveryhodné herné zdroje, ktoré odhalili viacero kľúčových informácií.

Tie sa týkajú nielen cenovky a presného dátumu vydania, ale tiež potvrdenia menej výkonného Xboxu Series S, o ktorom sa otvorene hovorí už niekoľko mesiacov. Uniknuté informácie a cenovku Series S potvrdil aj Microsoft.

Ako informuje Forbes, nový Xbox bude na trh uvedený 10. novembra a príde v dvoch výkonnostných verziách. Výkonnejší Xbox Series X ponúkne výkon až 12 tereflopov a bude určený predovšetkým pre hardcore hráčov. V predajniach by sa mal objaviť s cenovkou 499 €, ktorá sa od Series X a PS5 vo všeobecnosti očakávala.

Menej výkonná verzia s názvom Xbox Series S by mala byť dostupná za 299 €, oproti drahšiemu bratovi však bude vybavená slabšou grafikou aj procesorom. Microsoft v tomto prípade cieli na  120 snímok za sekundu pri maximálnom rozlíšení 1440p. Series S rovnako nebude disponovať čítacou mechanikou.

Vo vybraných regiónoch bude konzoly možné zakúpiť aj cez program Xbox All Access, vďaka ktorému hráč získa konzolu na dva roky za určený mesačný poplatok. V prípade Series X bude tento poplatok 35 $, pri Series S o desať dolárov menej (25 $). Súčasťou predplatného je aj sprístupnenie služby Xbox Game Pass Ultimate. Aktuálne nepredpokladáme, že zakúpenie konzoly formou Xbox All Access bude pri uvedení na trh možné využiť aj na Slovensku.

Series S so slušným výkonom

Uniknuté informácie sprevádzalo aj odhalenie finálneho dizajnu Xbox Series S, ktorý Microsoft označuje ako svoju doposiaľ najmenšiu konzolu. Series S má byť v porovnaní so Series X menší až o 60%, tvarovo zostane konzola verná väčšiemu bratovi, aj keď je na pohľad citeľne užšia.

Veľký rozdiel je badať pri umiestnení ventilátora, ktorý sa bude nachádzať na vrchnej strane konzoly. Dizajn zároveň potvrdzuje absenciu čítacej jednotky, s ktorou sa však doposiaľ vôbec nepočítalo.

V oblasti výkonu má Series S podporovať 120 fps pri maximálnom rozlíšení 1440p. Pri prehrávaní médií bude konzola podporovať 4K rozlíšenie, pri hrách sa o 4K postará upscaling.

Zariadenie na trh príde s 512 GB diskom, čo sa vzhľadom na aktuálne nároky moderných hier javí ako malé úložisko. Predpokladáme preto, že podobne ako Series X bude konzola disponovať možnosťou rozšíriť miesto na disku pomocou pamäťových kariet. Konzola bude zároveň podporovať ray tracing, variable rate shading aj variabilnú obnovovaciu frekvenciu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom