Mnoho ľudí si myslí, že vypnutím služby určovania polohy či vybratím SIM karty ich nikto nedokáže vystopovať. Ako sa zdá, opak je pravdou a Google od nás zbiera dáta aj v tomto prípade.

Dokonca aj po aplikovaní týchto opatrení zariadenia s Androidom neustále zaznamenávajú údaje o polohe, ktoré následne po pripojení na internet odosielajú Googlu. Toto zhromažďovanie údajov zaznamenala spoločnosť Quartz, čo jej následne prekvapivo potvrdil aj samotný softvérový gigant.

S presnosťou na 400 metrov

Údaje o polohe sa mali získavať z vysielačov mobilného signálu od začiatku tohto roka. Tieto vysielače poskytujú len približnú polohu, no aj tak sa presnosť pohybuje okolo 400 metrov a v meste dokonca viac. Aj keď sa Google vyjadril, že tieto informácie neobsahovali osobné údaje o používateľoch, nikdy neboli použité, ani uložené, stále sa jedná o zásadný zásah do nášho súkromia. Nakoľko má každé zariadenie svoje jedinečné identifikačné číslo, tieto údaje by mohli v nesprávnych rukách napáchať množstvo škody. Aj napriek tomu, že boli odosielané šifrované.

offline odosielanie polohy Google
Zobraziť celú galériu (2)
Quartz - údaje z najbližšieho vysielača sú posielané priamo Googlu

Táto informácia môže byť znepokojujúca hlavne pre osoby činné v trestnom konaní a mnoho ďalších ľudí, ktorí si mysleli, že vypnutím GPS sa stávajú ‚‚neviditeľnými.’’ Dobrou správou je však skutočnosť, že po tomto zistení Google prisľúbil, že už podniká potrebné kroky k tomu, aby tieto nie príliš prívetivé praktiky ukončil do konca mesiaca.

Pritom nie tak dávno, keď spoločne s ďalšími gigantmi, ako Facacebook museli znášať vlnu kritiky, práve vďaka veľkému zhromažďovaniu osobných údajov od používateľov. Tie následne využívali k cielenej reklame. Je preto veľmi pravdepodobné, že aj tieto údaje o polohe mali slúžiť k tomu, aby bola ponúknutá relevantná reklama pre používateľov.

offline odosielanie polohy Google
Zobraziť celú galériu (2)
Ilustračná fotografia: Pixabay

Každopádne by však malo byť na zvážení každého používateľa, či s danými podmienkami súhlasí, alebo nie. No v praxi to vyzerá tak, že ak chceš využívať niektorú z Google služieb, automaticky tým kývneš na odosielanie anonymných údajov, a to nielen o polohe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú