Za hranicami Mliečnej dráhy sa nachádza mnoho skutočne obrovských tajomných štruktúr, ktoré sa rozprestierajú na gargantuovské vzdialenosti a svojou hmotou ovplyvňujú pohyb galaxií vo vesmíre.

Napriek tomu, že galaxie sú od seba vzdialené milióny svetelných rokov, vzájomne ich prepája niečo unikátne, čo vedci nazývajú štruktúra. Táto štruktúra sa skladá z vodíkového plynu a temnej hmoty, pričom môže nadobúdať rôzne tvary vláken či uzlov.

Podľa vedcov majú byť práve tieto štruktúry zodpovedné za prepojenie jednotlivých galaxií v tejto ohromnej vesmírnej sieti. Vedci s istotou vedia, že aj galaxie vzdialené milióny svetelných rokov sa môžu navzájom ovplyvňovať pomocou svojej gravitácie, no spomínané prepojenie vzdialených galaxií je stále zahalené rúškom tajomstva.

Súčasťou takýchto väčších štruktúr je aj naša domovská galaxia. Tá, ako sme informovali v samostatnom článku, je súčasťou Miestnej skupiny viac než 30 galaxií, ktorá pokrýva oblasť v priemere merajúcu zhruba 10 miliónov svetelných rokov. Tu sa však rast, respektíve prepojenie galaxií do galaktických štruktúr ani zďaleka nekončí. Práve naopak, zoskupujú sa do väčších a väčších celkov a skupín.

Mapa známych galaktických superkop a poloha Veľkého atraktora. ScreenShot/ Nature video/YouTube

Ďalším takýmto veľkým celkom je Kopa galaxií Panna, ktorá obsahuje 1 300 až 2 000 galaxií, od nej ja zasa väčšia Miestna superkopa až napokon vzniká obrovská vesmírna štruktúra nazývaná Laniakea. Tá zaberá neuveriteľných 520 miliónov svetelných rokov a obsahuje zhruba 100 000 galaxií. V centre superklastra Laniakea sa nachádza gravitačná anomália s názvom Veľký atraktor, ktorá k sebe priťahuje obrovské množstvo galaxií, vrátane Mliečnej dráhy.

Naša galaxia sa rúti vesmírom závratnou rýchlosťou
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú