NASA včera počas zasadania Národnej vesmírnej rady oznámila mená astronautov, ktorí sa počas programu Artemis dostanú na Mesiac, informoval Futurism.

Tras sa, Luna, prichádzame!

Návrat na Mesiac sa nezastaviteľne blíži a okrem začatia stavby rakety SLS, ktorá ich tam dostane, dnes poznáme aj mená astronautov. Ide o amerických profesionálov, ku ktorým sa v budúcnosti pripoja astronauti iných národov a vesmírnych agentúr.

O ich rozdelení a priradení ku konkrétnym letom rozhodne NASA neskôr, takže konkrétne meno prvej ženy a ďalšieho muža, ktorí sa dotknú lunárneho povrchu zatiaľ známe nie je. Určite však pôjde o niekoho z tímu Artemis.

NASA

Osemnástka zvolených astronautov pochádza z rôznych kútov krajiny a majú rozličné zamerania a skúsenosti, ktorými k vesmírnemu programu prispejú. Budú sa podieľať na dôležitom cieli – vytvoriť na Mesiaci udržateľnú ľudskú prítomnosť, podobne ako sa nám to podarilo na Medzinárodnej vesmírnej stanici, na ktorej sú ľudia nepretržite už 20 rokov a intenzívne prispievajú k vedeckému a technologickému pokroku.

Rovnaký alebo dokonca ešte väčší prínos pre vedu zabezpečí aj trvalá kolónia na povrchu, kde je možné vykonávať experimenty úplne nového druhu. Takáto základňa je navyše schopná oveľa väčšej samostatnosti než ISS, pretože je možné využívať lokálne dostupné suroviny a materiály. Napríklad z regolitu dokážeme získavať kriticky dôležitý kyslík a kovy, dokonca sa experimentuje s 3D tlačením stavebných blokov a tvárnic z mesačného prachu.

SOM

Tím Artemis

Toto je 18 astronautov, z ktorých sa skladá tím Artemis. Niektorí z nich už vo vesmíre boli a dvaja z nich sú na Medzinárodnej vesmírnej stanici práve teraz v rámci misie Crew-1, ktorá sa uskutočnila len nedávno, píše NASA.

  • Joseph Acaba – je astronautom od roku 2004 a vo vesmíre strávil 306 dní.
  • Kayla Barron – študovaná odborníčka na systémové a jadrové inžinierstvo.
  • Raja Chari – pôvodne člen amerického armádneho letectva, vyštudoval aeronautiku.
  • Matthew Dominick – systémovy a elektrický inžinier, pôvodne testovací pilot.
  • Victor Glover – momentálne sa nachádza na ISS, na ktorú sa dostal počas misie Crew-1, kedy pilotoval kapsulu Crew Dragon Resilience.
  • Warren Hoburg – odborník na aeronautiku, astronautiku, elektrické inžinierstvo a výpočtovú techniku.
  • Jonny Kim – kedysi člen armádnej vetvy Navy SEAL, neskôr vyštudoval matematiku a medicínu.
  • Christina Hammock Koch – držiteľka rekordu za najdlhší pobyt ženy vo vesmíre (až 328 dní).
  • Kjell Lindgre – má bakalársky titul v biológii, doktorát z medicíny a študoval tiež kardiovaskulárnu fyziológiu. Vo vesmíre strávil 141 dní.
  • Nicole A. Mann – technická inžinierka a bývalá armádna letkyňa. Momentálne trénuje pre pilotovanie komerčnej kapsuly Starliner, ktorú vyvíja Boeing a kvôli neúspešnému demonštračnému letu zažila dlhé odklady.
  • Anne McClain – vo vesmíre už strávila 204 dní a vyzná sa v mechanickom a aeronautickom inžinierstve, ako aj v medzinárodných vzťahoch.
  • Jessica Meir – v kozme strávila 205 dní a vyštudovala biológiu.
  • Jasmin Moghbeli – pôvodne členka armády s hodnosťou majora, vyštudovala vesmírne inžinierstvo.
  • Kate Rubins – vyštudovala molekulárnu a rakovinovú biológiu, momentálne sa nachádza na ISS.
  • Frank Rubio – má doktorát z medicíny a študoval medzinárodné vzťahy, v minulosti bol letovým chirurgom.
  • Scott Tingle – testovací pilot, vyzná sa v mechanickom inžinierstve a vo vesmíre strávil 168 dní.
  • Jessica Watkins – tituly z geológie a environmentálnych vied, kedysi pracovala na marťanskej sonde Curiosity.
  • Stephanie Wilson – vo vesmíre strávila 42 dní, má však za sebou až tri lety na Raketopláne. Než sa stala astronautkou, pracovala na kozmickom plavidle Galileo.
Nové vesmírne preteky

Podľa vzrušujúcich udalostí posledných rokov je zrejmé, že vesmírne preteky sa naplno rozbiehajú a čoskoro sa začnú dostavovať aj ich výsledky. Okrem NASA a Európskej vesmírnej agentúry sa totiž o vesmír zaujíma množstvo súkromných firiem z celého sveta, z ktorých asi najznámejší SpaceX včera otestoval prototyp rakety Starship, ktorý počas pristátia efektne explodoval.

Práve tá má dopraviť ľudí na Mesiac, Mars a dokonca, ak to inštitúcie dovolia, poslúži ako civilný dopravný systém tu na Zemi. Podľa všetkého uvidíme v najbližších rokoch ešte oveľa viac zaujímavých nápadov a rastúcich kozmických startupov, ktoré podporia technologickú revolúciu a navždy zmenia ľudstvo. Pomaly, ale isto sa totiž stávame medziplanetárnym druhom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú