V susednom Česku sa postupne na povrch dostáva veľký škandál českej civilnej rozviedky. Bývalá tajná služba je podozrievaná hneď z niekoľkých trestných činov kvôli pofidérnemu manipulovaniu s tzv. Agátami.

Agáta je špeciálny prístroj, ktorý slúži na odpočúvanie a lokalizáciu mobilných telefónov. Je súčasťou dodávky, ktorá je vybavená počítačom so špeciálnym softvérom. Dokážu tak zachytiť akýkoľvek (aj šifrovaný) hovor či obsah SMS správ. Problém je v tom, že v súčasnosti je evidovaná len jedna a o ostatných sa len tuší, kde by sa mohli nachádzať. Dôkazy totiž neexistujú. O celej situácii informoval portál novinky.cz.

Porušenie asi všetkých možných predpisov

Pôvodný nákup mal obsahovať 8 až 9 takýchto zariadení. No súčasný stav je úplne iný. Podľa dostupných informácií, mali 3 kusy ostať v Česku a zvyšných 6 sa malo odoslať do Egypta ako istá forma pomoci. To však hovoria len nejaké dokumenty, ktoré sú v tomto prípade veľmi sporné. Preukázať sa totiž dá len ich nákup a nikdy nebolo oficiálne potvrdené ich predanie Egyptu. Situácia je momentálne taká, že nie je vôbec jasné, kde sa Agáty nachádzajú.

Chýbať majú aj tie, ktoré mali ostať v Česku. Vo výbave rozviedky sa totiž nachádza len jeden jediný kus. Situácia je tak skutočne alarmujúca. To že sa na vysokých miestach rozkrádajú peniaze je jasné snáď každému. Horšie je však to, že sa ‚‚stratilo’’ niekoľko odpočúvacích zariadení a nikto netuší, kde sú.

Nenechaj si ujsť!
Smartfóny nás sledujú a odpočúvajú. Neustále

Okrem toho sa vyšetruje aj niekoľko predražených nákupov, chýbajúcich faktúr a peňazí. Vyšetrovanie tiež zistilo pochybenie viacerých osôb, a to porušovaním vnútorných predpisov. Závery by mali vyšetrovatelia dodať už čoskoro.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom