Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zariadenia, ktoré využívame každodenne, nemusia byť až tak nevinné, ako sa na prvý pohľad zdajú. O sledovaní používateľov ich smartfónmi vedia aj samotní bezpečnostní výskumníci, no tomuto „odpočúvaniu“ je takmer nemožné zabrániť. Podozrivé zobrazovanie reklám tých najrôznejších produktov, ktoré si ľudia na smartfónoch prezerajú, má svoje odôvodnenie, a tým je sledovanie používateľa. 

Prípady, kedy sa niekomu pri prehliadaní internetu na smartfóne začali zobrazovať reklamy produktov a služieb, ktoré si používateľ obzeral pred časom, vôbec nie sú výnimočné. K týmto „javom“ dochádza bežne a stretnúť sa s nimi môže naozaj každý. Vina však v tomto prípade padá predovšetkým na naše smartfóny, ktoré o nás vedia viac ako sa môže zdať.

Nevinné povolenia aplikácií majú hlbší význam

Aj podľa odborníkov nie je nič nezvyčajné, že smartfóny svojich majiteľov počúvajú a sledujú, a to aj vďaka funkcii ovládania hlasom. Digitálni asistenti ako Siri, či Google Asistent môžu byť aktivované hlasovými príkazmi v podstate kedykoľvek. Dáta pritom majú byť šifrované, no prístup k hlasu používateľa, respektíve mikrofónu, majú aj desiatky ďalších aplikácií. Spomínaš si, keď si kedysi inštaloval Facebook a ten si od teba vypýtal povolenie na prístup k mikrofónu smartfónu? Zrejme ho však spoločnosť nevyužila len v prípade volaní cez Messenger.

Zobraziť celú galériu (1)
Michael Billig/YouTube

Nenechaj si ujsť
Pomocou umelej inteligencie odhalili v Číne zločinca v dave desiatok tisíc ľudí

Okrem načúvania sledujú smartfóny aj lokality, v ktorých sa ľudia pohybujú. Tieto procesy síce nemusia vždy posielať dáta priamo k inzerentom reklám, no vždy si nájdu spôsob ako získať potrebné informácie.

Z času na čas sa krátke audio vráti späť na servery (aj iných aplikácií ako Facebook), ale neexistuje vysvetlenie, čo je príčinou. Bez ohľadu na to, či ide o načasovanie, polohu, alebo využívanie iných funkcií, aplikácie využívajú povolenia prístupu k mikrofónu. Dáta sú posielané v šifrovanej forme, a tak je veľmi zložité zistiť presný spúšťač tohto odpočúvania.“ – Dr. Peter Hannay, bezpečnostný konzultant spoločnosti Asterisk.

Sledujú aj iPhony

Sledovanie polohy smartfónu je taktiež bežným spôsobom, ako o nás tieto zariadenia zisťujú informácie. Napríklad také iPhony majú zabudovanú funkciu „Dôležité miesta“, ktorá zaznamenáva miesta, kam používateľ chodí najčastejšie. Prístup k tejto funkcii je možné zakázať v Nastaveniach po prechode do záložky Súkromie, kde sa pod možnosťou Lokalizačné služby nachádzajú Systémové služby.

V tejto časti je umiestnená spomínaná funkcia, ktorú si môže používateľ vypnúť. Polohu tvojho smartfónu však zrejme budú sledovať ešte ďalšie desiatky funkcií a aplikácií, ktoré tieto údaje rozhodne vedia zhodnotiť. Je ale takmer nemožné zbaviť sa sledovania našimi obľúbenými zariadeniami, ktoré využívame každý deň. Väčšie súkromie by bolo v tomto prípade možné dosiahnuť zrejme len výmenou nášho chytrého smartfónu za klasický tlačidlový telefón.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú