V piatok na streamovacej službe Amazonu štartoval jeden z najočakávanejších seriálov roka – Pán prsteňov: Prstene moci. Najdrahší seriálový projekt histórie bol terčom kontroverzie dávno pred svojou premiérou, po vydaní sa však na novinku zniesla nečakane silná vlna kritiky.

Záplava negatívnych hodnotení

Veľkovýpravná fantasy novinka sa stala najnovším cieľom tzv. review bombingu, teda účelnému udeľovania čo najnižších hodnotení na agregátových portáloch ako napríklad Metacritic alebo Rotten Tomatoes.

Výsledkom je, že kým od kritikov seriálový Pán prsteňov v drvivej väčšine zožal chválu, od fanúšikov sa zatiaľ dočkal vysoko podpriemerných hodnotení a nenávistných komentárov.

FonTech

Na medzinárodnej filmovej databáze IMDb napríklad seriál 68 tisíc používateľov hodnotí známkou 6,6 / 10. Skóre by však bolo omnoho vyššie, nebyť veľkej časti divákov, ktorí mu účelne udelili najnižšiu možnú známku. Prstene moci takto ohodnotila až štvrtina z celkového počtu hodnotiacich, teda viac než 17 tisíc používateľov.

Vlna kritiky voči fantasy novinke je nakoniec tak silná, že Amazon musel na svojej platforme Prime Video pozastaviť možnosť seriál hodnotiť, informuje Dailymail. Streamovacia služba schvaľovanie všetkých recenzií Prsteňov moci predlžuje o 72 hodín, chce sa tak zbaviť nelegitímnych hodnotení.

Dôvody občas pobavia

Fanúšikovia majú vo ventilovaní nenávisti voči Pánovi prsteňov rôzne dôvody, vo všeobecnosti by sa však dali zhrnúť do troch hlavných skupín – nespokojnosť s farbou pleti hercov, odklon od pre mnohých posvätnej predlohy J.R.R. Tolkiena a mizogýnia, teda predsudky voči ženám. Častokrát sú vlastne jedno a to isté.

Kritika voči hereckému obsadeniu bola známa už mesiace pred premiérou a skalní fanúšikovia Tolkiena sú presvedčení, že postavy inej ako bielej farby pleti do Stredozeme nepatria. Terčom silnej kritiky je tak napríklad elf Arondir alebo trpasličia princezná Disa.

Amazon Studios

Aj napriek tomu, že tvorcovia pri nakrúcaní spolupracovali s odborníkmi na Tolkienove univerzum, viacero udalostí a postáv je v seriáli oproti jeho knihám zmenených, s čím sa skalné jadro nevie vysporiadať. Problémom je aj časová os, ktorú sa Amazon rozhodol pre potreby seriálu výrazne skrátiť.

Do tretice fanúšikom vadia silné ženské hrdinky. Menovite ide napríklad o Galadriel, ktorá v seriáli podľa niektorých dostáva až priveľa priestoru a meč jej podľa kritikov nesvedčí. Častokrát sa skloňuje aj liečiteľka Bronwyn, ktorú si tvorcovia úplne vymysleli a podľa nespokojných fanúšikov je jej postava pre univerzum Stredozeme úplne zbytočná.

Dôvody nenávistných komentárov sú tak vo viacerých prípadoch pomerne úsmevné, predovšetkým, keď nový Pán prsteňov v úvodnej dvojici epizód čelí omnoho vážnejším problémom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP