Najväčších výrobcov klasických spaľovacích aút, ktoré jazdia po našich cestách, vie vymenovať aj malé dieťa. Toyota, Volkswagen, Škoda či Peugeot sú tu už roky a často platí, že ak kupuješ nové auto, minimálne podvedome najprv pozeráš do porfólia značky, ktorá ti už stojí v garáži.

V prípade elektromobilov však platí presný opak a okrem najznámejšej Tesly je tu aj NIO, Lucid, Byton, Xpeng, Hyzon a ďalší. Len v Číne je registrovaných viac než 300 výrobcov elektromobilov alebo plug-in hybridov a garantujeme ti, že o väčšine si nikdy nepočul.

Do hry sa podľa najrôznejších správ chystá vstúpiť aj výrobca smartfónov Xiaomi, svetoznámy gigant Apple a podľa najnovších správ portálu The Verge aj japonské Sony.

Ukázali ho už na aktuálnom CES 2022

Zdá sa, že vyrobiť kvalitný, spoľahlivý a úsporný spaľovací motor je mimoriadne ťažká úloha a náskok tradičných automobiliek v tomto smere takmer nemožné dotiahnuť. Elektroauto však potrebuje len batérie a výrazne jednoduchší elektromotor (prípadne ich sústavu), na ktorého produkciu si zrazu trúfa takmer úplne každý.

Na tradičnú technologickú výstavu v Las Vegas, ktorá po ústupe pandémie privítala aj off-line prezentácie a návštevníkov s tradičnými vstupenkami, Sony priviezlo už známy minuloročný prototyp Vision-S 01 v karosérii kupé, no doplnilo ho horúcou novinkou Vision-S 02, ktoré je SUV-čkom, alebo ak chceš skôr crossoverom.

Stále ide o koncept, no stávka na aktuálne prakticky najpulárnejší segment naznačuje, že to Sony s elektromobilitou myslí vážne. SUV zaujalo moderným dizajnom vrátane predných a zadných LED svetiel natiahnutých cez celú karosériu, ako to už nejaký čas robí Porsche, Audi či Mercedes.

Promo video toho z interiéru veľa neukazuje, predpokladáme teda, že má od dokončenia poriadne ďaleko. Sony skôr propagovalo vlasné rozhranie infotainmentu a autonómne riadenie.

„Skúmame (možnosť) komerčného štartu elektromobilu od Sony,“ nechal sa však počuť Kenichiro Yoshida, prezident firmy, od ktorej by si si dnes kúpil skôr televízor, fotoaparát alebo konzolu, ak teda budeš mať šťastie ako my a vôbec ju v obchode zoženieš.

Sony

Je veľmi pravdepodobné, že PR oddelenie Sony aktuálne naplno zadáva prieskumy a sleduje, čo vôbec zákazníci na takúto myšlienku hovoria.

Na fotkách Vision-S 02 vidno, že celú prístorojovú dosku pokrýva sústava displejov a ako inak, nazabudlo sa ani na malé obrazovky premietajúce obraz z kamier nahrádzajúcich spätné zrkadlá.

Inak ale interiér vyzerá pomerne konvenčne – v zmysle, že má napríklad obyčajný volant, čo pri takom Apple Car nie je vôbec isté. Prekvapuje tiež sklápanie sedadiel (ani tie vôbec nevyzerajú futuristicky), ktoré sú umiestnené v troch radoch.

NERPEHLIADNI:
Zmena plánu, Apple prinesie ďalšiu revolúciu. Jeho autonómne auto príde už veľmi skoro

Zaujímavé technické parametre

SUV od Sony má pohon všetkých štyroch kolies vďaka dvom 200 kW motorom na každej náprave, dĺžku takmer 4,9 metra a hmotnosť úctyhodných 2 479 kilogramov. Oproti 240 km/h maximálky pri vlaňajšom kupé je však rýchlosť obmedzená na „viac ako 180 km/h“.

Vzhľadom na minulosť firmy v aute nesmie chýbať 5G konektivita, 360° audio integrované v opierkach hlavy a možnosť ovládať infotainment aj bezdrôtovým ovládačom DualShock 4.

Pripravené je tiež párovanie s mobilnou aplikáciou Vision-S Link a kabína, ktorá sama rozpozná, ktorý člen rodiny usadol za volant. Podľa toho nastaví všetko potrebné. Sedadlá a všetky materiály používajú umelú kožu či bambus, aby bola výroba auta čo najviac environmentálne udržateľná.

Sony

Okolo auta potom nájdeš až 40 rôznych senzorov, radarov a kamier pre autonómnu jazdu, parkovanie či asistenčné systémy. Zaujímavé by bolo zistenie, či ich Sony nakúpilo od iných firiem, alebo tento systém vyvíja úplne samé.

Vzinkla úplne nová divízia firmy pre elektromobilitu

Ak by totiž bol pravdou druhý prípad, je jasné, že rečiam o „skúmaní možností“ uverí len málokto. V projekte by totiž skončil tak veľký balík peňazí, ktorý by jasne dokladal, že Sony ide do vývoja elektromobilu naozaj naplno a nenecháva nič na náhodu. Veď len rátaj s nami.

Najprv kupé, potom oveľa žiadanejšie SUV, a na oficiálnych stránkach aj veľmi konkrétne technické parametre vrátane detailne prepracovanej mobilnej aplikácie?

Navyše, Sony na CES oznámilo vytvorenie novej spoločnosti pod názvom Sony Mobility. Tá má síce hľadať využitie pre robotické technológie a umelú inteligenciu, no scenár, kedy by Sony svoje technológie len predávalo inému výrobcovi, nemusí byť jediný možný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú