Rolls-Royce je vrcholom automobilového luxusu a rovnako vrcholový je aj ich prvý elektromobil s názvom Spectre. Automobilka sa pomaly blíži ku koncu ultimátneho testovania, v ktorom prototyp musí najazdiť až 2,5 milióna kilometrov. Aktuálne Spectre smeruje do Afriky, kde ho podrobia jazdám v teplotách okolo 50 stupňov Celzia, informuje automobilka v tlačovej správe.

Britská automobilka robí vždy všetko na viac ako 100 % a rovnako pristupuje aj k vývoju prvého elektromobilu. Ten prechádza extrémnym testovaním, počas ktorého prototyp musí najazdiť viac ako 2,5 milióna kilometrov v rôznych extrémnych podmienkach, medzi ktorými boli napríklad jazdy aj za polárnym kruhom v teplotách -40 stupňov Celzia.

Jeden extrém strieda druhý

Aktuálne má prototyp najazdených už takmer 2 milióny kilometrov. V tejto fáze sa automobilka vybrala na testy do horúcej Afriky, kde ho podrobí jazdám v teplotách vyše 50 stupňov Celzia. Elektrický Rolls-Royce totiž musí zvládnuť aj tie najextrémnejšie podmienky, i keď je nepravdepodobné, že niektorý z majiteľov bude vo svojom superluxusnom aute jazdiť v takýchto horúčavách.

Rolls-Royce

Automobilka sa zameriava aj na tie najmenšie detaily. Napríklad účinok a silu rekuperácie testovali a ladili vyše 1 500 hodín. Testovanie v rôznych podmienkach a na rôznych povrchoch je naopak dôležité z hľadiska dát pre dokonalé nastavenie podvozku, aby bola jazda vždy maximálne pohodlná. Rôzne povrchy taktiež rôzne vplývajú na hluk prenášaný do kabíny.

Aj elektrický Spectre bude dokonale odhlučnený a do kabíny sa nebude prenášať žiaden hluk od kolies či od obtekajúceho vzduchu. Tento štandard si držia modely Rolls-Royce už dlhé roky.

Toto je absolútny vrchol luxusu. Rolls-Royce predstavil elektrický Spectre

Záverečných 500 000 km testovania automobilka venujte „analýze životného štýlu“. Rolls-Royce Spectre v nej vystaví všetkým možným situáciám zo sveta tých najbohatších, aby si bol výrobca stopercentne istý, že budúci majitelia sa môžu na auto spoľahnúť v každom jednom prípade.

Spectre sa už dá objednať

Počas premiéry bola automobilka na detailnejšie parametre skúpa, no prvý elektrický Rolls prichádza s elektromotormi s výkonom 430 kW. Presnú veľkosť akumulátora takisto nepoznáme, no kapacita by sa mohla pohybovať niekde na úrovni 100 kWh, nakoľko novinka disponuje dojazdom podľa cyklu WLTP až 520 km, čo je na takmer trojtonový kolos úctyhodné.

Kľúčové špecifikácie Rolls-Royce Spectre:

Počet dverí / sedadiel 2 dvere/ 4 sedadlá
Dĺžka vozidla 5 453 mm
Šírka vozidla 2 080 mm
Výška vozidla 1 559 mm
Polomer otáčania 12,7 m
Hmotnosť 2 975 kg
Výkon 430 kW (576 koní)
Dojazd WLTP 520 km
Zrýchlenie 0-100 km/h 4,5 s

 

Prispieva k tomu aj nízky koeficient odporu vzduchu, ktorý je len 0,25 Cd. Ide tak o najareodynamickejší Rolls-Royce, aký kedy automobilka vyrobila. Po dizajnovej stránke ide o absolútnu dokonalosť a výnimočná bude rozhodne aj kvalita prevedenia, nakoľko aj model Spectre bude vyrábaný ručne.

Exteriér zdobí podsvietená predná maska, ktorú osvecuje 22 LED diód a v noci tak vytvára úplne unikátny trojrozmerný svetelný podpis. Nové sú aj úzke predné svetlá a vertikálne zadné svetlá, ktoré majú pripomínať drahokam.

Rolls-Royce

Elektromobil Spectre je prvé produkčné dvojdverové kupé značky za takmer 100 rokov, ktoré je obuté na masívnych 23-palcových diskoch.

Interiér zdobí okrem „hviezdneho“ stropu aj LED podsvietenie na dverách, ktoré takisto imituje nočnú oblohu. Prístrojová doska kombinuje tradičné prvky a displeje, pričom jeden sa nachádza v strede, druhý pred spolujazdcom a plne digitálny je aj kokpit pre vodiča.

Prví zákazníci si ho už objednali

Rolls-Royce Spectre dorazí prvým zákazníkom až na prelome rokov 2023 a 2024. Ako informoval portál Forbes.cz, podľa vyjadrení Evy Kadlecové, brand manažérky pražského zastúpenia Rolls-Royce, prominentní klienti mali možnosť vidieť vozidlo už v predstihu a boli z neho natoľko ohúrení, že rovno vytvorili niekoľko desiatok objednávok.

Je dosť možné, že niekoľko elektrických Rolls-ov poputuje aj na Slovensko. No a na akej cenovke táto „hračka“ začína? Spodná hranica sa pohybuje niekde okolo 320 000 €, horná je pochopiteľne „neobmedzená“.

Každý jeden Rolls-Royce je robený na mieru presne podľa požiadaviek zákazníka a za príplatok si do interiéru vedia dať pokojne palubnú dosku vykladanú diamantami, čo pochopiteľne môže cenu navýšiť o niekoľko desiatok či stoviek tisíc eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP