Aj jedna z najluxusnejších automobiliek sveta chystá svoj prvý elektromobil.

Britský výrobca Rolls-Royce už naplno testuje svoj model Spectre a pri testoch sa s ním vôbec nemazná. Najnovšie má za sebou pobyt pri polárnom kruhu, kde jazdil v teplotách mínus 40 stupňov Celzia, informuje automobilka v tlačovej správe.

Rolls-Royce Spectre je z pohľadu automobilky revolučný nie len pohonom, ale aj digitalizáciou. Ide o najviac digitálne prepojené auto, aké britská luxusná automobilka kedy vyrobila.

Rolls-Royce

Rolls-Royce je synonymom luxusu a špičkovej kvality, preto aj ich prvý elektromobil musí spĺňať prísne kritériá, ktorými uspokojí najnáročnejších zákazníkov.

Testovací model preto musí prejsť počas svojho „života“ 2,5 milióna kilometrov, čo predstavuje zhruba 400 rokov bežného používania.

Štvrtinu testov má za sebou

Prototyp Rolls-Royce Spectre najazdil v teplotách mínus 40 stupňov Celzia zhruba 500-tisíc kilometrov. Je nepravdepodobné, že budúci majiteľ takéhoto auta s ním bude jazdiť v podobných mrazoch, no automobilka považuje za dôležité otestovať svoju budúcu pýchu aj v tých najextrémnejších situáciách.

Automobilka v týchto mrazoch testovala najmä komfort, ktorý môže byť podobnými extrémnymi podmienkami ovplyvnený. Napríklad gumové tesnenia okolo dverí nemusia správne filtrovať hluk prichádzajúci zvonku. Takisto sa sledovala odolnosť rôznych lepidiel, na ktoré by mohol chlad vplývať. Konštruktéri tiež dolaďovali auto z hľadiska ovládateľnosti a manévrovateľnosti.

Rolls-Royce 3.0 ako vrchol digitalizácie

Elektrický Spectre započne novú etapu s označením Rolls-Royce 3.0. Tá je zameraná na digitalizáciu pričom Spectre má byť doposiaľ naviac digitálne prepojený Rolls-Royce v histórii automobilky.

Pre porovnanie, model Phantom zvládne 51 000 prepojení medzi vysielačom a prijímačom a má 456 funkcií a 647 čiastkových funkcií. Spectre má 141 200 prepojení medzi vysielačom a prijímačom dát a obsahuje viac ako 1 000 funkcií s viac ako 25 000 čiastkovými funkciami.

Rolls-Royce

To vyústilo aj do natiahnutia kabeláže použitej v jednom aute. Model Phantom obsahuje zhruba 2 kilometre káblov, zatiaľ čo Spectre ich má až 7 kilometrov.

Prvé kusy dodajú budúci rok

Zimnú fázu testovania tak má Rolls-Royce Spectre konečne za sebou. Auto ale ešte stále čakajú takmer 2 milióny kilometrov na cestách a až potom ho budú inžinieri považovať za dokončené. Prvé kusy by pritom mohli vyrobiť a dodať svojim zákazníkom v štvrtom kvartáli 2023.

Technológiou pohonu by mohla elektrická novinka zdediť od automobilky BMW, konkrétne od modelu BMW iX. V kuloároch sa šepká, že elektrický Rolls by mal disponovať viac ako 100 kWh akumulátorom, pohonom všetkých štyroch kolies a dojazdom cez 500 km. To je vzhľadom na jeho očakávanú hmotnosť, ktorá prekročí 3 tony, celkom slušná hodnota.

Nuž, objemné V12-ky to majú so svojou budúcnosťou neisté, emisné normy sú stále prísnejšie, a tak aj legendárny Rolls-Royce musí myslieť na to, ako ich efektívne nahradiť. Koniec koncov, Rolls sa už dlhšiu dobu pohráva s myšlienkou elektrického modelu, dôkazom je aj prototyp 103EX Vision, ktorý si môžeš pozrieť vo videu vyššie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú