Verejnoprávna RTVS všetkých prekvapila januárovým spustením seriálového hitu Narcos od Netflixu. Diváci sa dočkali 11. januára, kedy bola odvysielaná prvá časť aj so slovenským dabingom. RTVS pre FonTech.sk sprístupnila štatistiky sledovania a aj ďalšie plány v blízkej budúcnosti.

Narcos je americký kriminálny seriál vyprodukovaný pre streamovaciu službu Netflix. Prvá séria bola vydaná v auguste 2015, pričom seriál si po celom svete pozreli milióny divákov. Narcos sleduje osud kolumbijského drogového magnáta Pabla Escobara z pohľadu agentov amerického úradu pre boj proti drogám (DEA).

Hlavné úlohy v seriály Narcos si zahrali herci ako Wagner Moura, Boyd Holbrook či Pedro Pascal. Seriál si vyslúžil mnoho ocenení a pozitívnych reakcií zo strany kritikov ako aj samotných divákov. Na známom portáli ČSFD je seriál aktuálne ohodnotený na 94 %, čo z neho robí 7. najlepší seriál podľa používateľov tejto filmovej databázy.

Sledovanosť ovplyvnilo viacero faktorov

Prvú časť seriálu si v sobotu 11. januára na RTVS pozrelo celkovo 50 000 divákov, čo predstavuje 2,7 % podiel na trhu v cieľovej skupine 12+. Možno si poniektorí povedia, že čísla sú slabé, no opak je pravdou. Je potrebné vziať do úvahy fakt, že vzhľadom žáner, vysielanie je možné až po desiatej hodine večer.

Navyše, seriál bol vydaný už v roku 2015, pričom za ten čas si ho stihlo pozrieť obrovské množstvo divákov, ktorí mali prístup k streamovacej službe Netflix. Okrem toho bolo možné seriál stiahnuť z množstva stránok, a preto nemožno tieto čísla podceňovať. RTVS patrí určite uznanie za to, že sa jej podarilo takýto atraktívny seriál priniesť na Slovensko.

V príprave nové série úspešných seriálov

Málokto vie o takzvanom „hold back“, ktoré umožňuje vysielanie len jednej spoločnosti na určité obdobie. V tomto prípade to bol práve Netflix, ktorý mal toto právo od produkčnej spoločnosti Gaumont International. Toto právo však skončilo len v novembri 2019, takže skoršie spustenie seriálu na slovenských obrazovkách nebolo možné. RTVS siahla po projekte v najskoršom možnom termíne. Seriálom Narcos to však nekončí a RTVS si pre divákov pripravila aj ďalšie prekvapenie.

„RTVS vytvorila slot pre vysielanie úspešných a ocenených svetových seriálov, v ktorom si diváci Dvojky v sobotu večer doteraz mohli pozrieť seriály ako Príbeh služobníčky, Fargo, Most, Unášaní búrkou či Babylon Berlín. V tomto trende budeme pokračovať aj v budúcnosti a fanúšikovia kvalitných seriálov sa môžu tešiť na ďalšie, ako napríklad aj 3. sériu Príbehu služobníčky či 4. sériu úspešného seriálu Fargo,“ uviedla pre FonTech.sk PR manažérka RTVS Silvia Turnerová.

„Seriálovú cestu“ RTVS rozhodne chválime, pričom dobrým znamením je aj ďalšie pokračovanie už spomenutých seriálov. Slovenský dabing je navyše ďalšou pridanou hodnotou, ktorú určite ocenia predovšetkým starší fanúšikovia, ktorým sa nechce čítať titulky. Ľudí, ktorí seriál Narcos ešte nevideli je síce menej, no aj napriek tomu má RTVS „eso v rukáve“ s ktorým môže konkurovať zvyšným televíziám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom