Slovensko sa zviditeľní na filmovej mape. Zavítali sem totiž zahraniční filmári, ktorí u nás budú nakrúcať tretiu sériu populárneho akčného špionážneho seriálu od Amazonu, Jack Ryan.

Na prichádzajúcu investíciu FonTech.sk ako prvý upozornil ešte v máji tohto roka, kedy sme avizovali, že Jack Ryan bude jedným z najvýznamnejších zahraničných projektov nakrúcaných na našom území v tomto roku.

Amazon Prime Video

To aktuálne potvrdila aj Zuzana Bieliková zo Slovenskej filmovej agentúry, ktorá priblížila, že zahraniční filmári u nás zvyčajne preinvestujú medzi 800 000 až 5 miliónov eur. V prípade Jacka Ryana má ísť o tú najvyššiu sumu.

Uzavretá diaľnica

Producenti Jacka Ryana si na našom území vyhliadli severozápad Slovenska, kde pre nakrúcanie využijú diaľnicu D3, konkrétne úseky Svrčinovec, Poľana a Považský Chlmec, ktoré budú vrátane tunelov od pondelka 31. augusta uzavreté na 7 až 10 dní.

Uzavretie úseku pre TASR potvrdil aj prevádzkový riaditeľ NDS Peter Peťko, pričom práca filmárov bude spojená aj s údržbou diaľnice D3.

„Medzi práce sa nám podarilo zahrnúť požiadavku filmárov. V závislosti od podmienok bude nakrúcanie trvať od sedem do desať dní. S tým, že po ukončení budú ukončovacie práce, osadzovanie ďalších bezpečnostných zariadení a kontrola úseku, či je spôsobilý a bezpečný pre cestnú premávku. Jesenná uzávera už nebude, toto bude jediná uzávera v tomto roku.“

PÔVODNÝ ČLÁNOK

Slovensko sa pre zahraničných filmárov stáva čoraz atraktívnejšou lokalitou pre nakrúcanie. Minulý rok Netflix využil slovenské hrady a zámky pri produkcii piatej série Van Helsinga a najnovšie sa u nás už o pár týždňov rozbehne ďalšia veľká zahraničná produkcia.

Redakcii FonTech sa podarilo zistiť, že na Slovensko mieri streamovací gigant Amazon, ktorý u nás plánuje nakrútiť časť tretej série jedného zo svojich najúspešnejších pôvodných seriálov, Tom Clancy’s Jack Ryan.

Podľa Zuzany Bielikovej zo Slovenskej filmovej agentúry (SFA), ktorá funguje ako prvý kontakt pre otázky o filmovej infraštruktúre na našom území, bude nakrúcanie prebiehať počas letných mesiacov.

Amazon Prime Video

Projekt sa podľa producenta Dalibora Vašicu zatiaľ nachádza len v prípravnej fáze, presné detaily týkajúce sa nakrúcania preto v tejto chvíli nie sú známe. Napriek tomu pre Slovensko pôjde o skvelú vizitku. Jack Ryan sa po premiére v auguste 2018 okamžite zaradil k najsledovanejším seriálom streamovacej platformy Prime Video, vďaka čomu bol postupne predĺžený o ďalšie dve série.

Špionážny akčný triler sleduje notoricky známeho bývalého vojaka a analytika CIA, Jacka Ryana, ktorý sa vďaka svojej práci i výnimočným investigatívnym schopnostiam ocitá vo víre mocenského a geopolitického diania.

Hlavnú rolu v seriáli zastáva čoraz populárnejší John Krasinski, na ktorého si diváci môžu pamätať napríklad z vydareného trileru Tiché miesto. Na projekte sa okrem Krasinskeho podieľa viacero zvučných mien, za mnohé spomeňme napríklad vyslúženého akčného mága Michaela Baya v role producenta či tvorcu seriálu Nezvestní, Carltona Cusea.

Nakrúcanie sa vracia do normálu, pandémiu sprevádzali aj pozitíva

Aj napriek pandemickej situácii a komplikovaným podmienkam sa na Slovensku zahraniční filmári činili aj počas lockdownu, išlo však spravidla o koprodukčné filmy s minoritným podielom slovenských producentov alebo reklamy.

S postupným uvoľňovaním opatrení sa však na Slovensko vracajú aj zahraničné filmové štáby, ktoré svoje plány s nakrúcaním na našom území kvôli pandémii museli odložiť. Paradoxom pritom je, že vo vybraných prípadoch sa filmárom pracovalo lepšie aj za cenu prísnych hygienických opatrení.

„Okrem zvýšených nákladov, ktoré vznikli producentom z dôvodu sanitárnych opatrení a obmedzení, v niektorých prípadoch pandémia filmárom aj pomohla, a to hlavne pri hľadaní lokácií na nakrúcanie.

Veľa lokalít bolo zavretých pre verejnosť, stali sa preto dostupnejšie pre filmárov, ale aj pri ubytovaní štábu, keďže hotely mohli byť otvorené len pre účely ubytovania z pracovných dôvodov. Zabezpečenie ubytovania tak bolo ľahšie aj pre početnejší filmový štáb ako pri bežných podmienkach“, povedala pre FonTech Zuzana Bieliková.

Bieliková zároveň naznačila, že Tom Clancy’s Jack Ryan nebude jedinou významnou investíciou na Slovensku a ďalšie zahraničné projekty sú v štádiu jednania. V minulosti našu krajinu opakovane navštívil napríklad Netflix, ktorý u nás už preinvestoval milióny eur, veľkú časť z toho napríklad pri tvorbe dobrodružného seriálu Marco Polo.

TASR/Erika Ďurčová

Práve Marco Polo z hľadiska objemu preinvestovných finančných prostriedkov predstavuje doposiaľ najvýznamnejší zahraničný projekt v histórii Slovenska, nakrúcanie na našom území Netflix vyšlo na viac ako 2 milióny eur. Viac v našom obsiahlom rozhovore.

Propagácia Slovenska pokračuje, zvyšuje sa dôraz na ekológiu

Aj keď nakrúcanie na Slovensku v uplynulých mesiacoch fungovalo v obmedzenom režime, zlepšovanie imidžu našej krajiny v očiach zahraničných filmárov pokračovalo aj počas lockdownu, napríklad účasťou SFA na vybraných filmových trhoch a festivaloch.

Aktívnou témou je aj propagácia možnosti požiadať o refundáciu 33 % prostriedkov, ktoré producenti pri výrobe filmových a televíznych diel u nás preinvestujú. Práve vo výške tohto benefitu Slovensko patrí k európskej špičke. Čoraz aktívnejšou témou sa pre filmárov zároveň stáva aj ekologizácia filmového priemyslu, na čo naša krajina aj vďaka SFA rovnako reaguje.

Slovenská republika sa napríklad stala jednou z partnerských krajín medzinárodného projektu Green Screen zameraného na ekologizáciu filmového priemyslu a spolu s ďalšími dvoma partnermi projektu v roku 2020 získala grant aj na významnú pilotnú aktivitu –  vytvorenie európskej uhlíkovej kalkulačky.

Netflix

V spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR bol vytvorený manuál pre trvalo udržateľné nakrúcanie, od ktorého sa sľubuje znižovanie negatívnych dopadov produkcie audiovizuálnych diel na životné prostredie. Práve ekologizácia pre svetové spoločnosti predstavuje veľmi aktuálnu tému a v mnohých smeroch zavažuje aj pri výbere prostredia na filmovanie.

Netflix sa napríklad do konca roka 2022 zaviazal dosiahnuť nulové emisie skleníkových plynov, čo chce spoločnosť docieliť aj spoluprácou so zodpovednými partnermi. Až polovica uhlíkovej stopy Netflixu totiž pochádza z filmovej a seriálovej produkcie a streamovací gigant si svoje lokality pre nakrúcanie už dávno nevyberá len podľa scenérie.

Minulý rok si napríklad našu krajinu zvolil aj pre nakrúcanie seriálového megahitu Zaklínač, v tomto prípade však kvôli pandemickej situácii zahraniční filmári museli použiť filmové štúdiá a na Slovensko napokon nezavítali

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú