Ford sa rozhodol priniesť svoju nedávno predstavenú novinku do Európy. Nový Ford Explorer prichádza aj na starý kontinent, kde chce zaujať modernými technológiami a plug-in hybridným pohonom kombinovaným s 3-litrovým agregátom V6, informuje InsideEVs. Pri ekologickej jazde ale veľa vody nenamúti.

Automobilky doteraz rozšírili svoju ponuku vozidiel nielen o čisté elektromobily, ale tiež o kombinácie spaľovacích motorov s elektrickým pohonom. Práve plug-in hybridy sa stali na mnohých trhoch populárne, o čom vie svoje aj Ford. Ten ešte v minulom roku ukázal nový Explorer PHEV, ktorý teraz prichádza po niekoľkých modifikáciách aj do Európy s cenou od 76 000 €.

Objemnej V6-ke vypomáha elektrický pohon

Ako správny plug-in hybrid, aj nový Explorer kombinuje spaľovací motor so 75 kW elektrickým motorom, ktorý dokáže pridať na dojazde niekoľko desiatok kilometrov. V tomto smere však veľké rodinné SUV zrejme príliš neohúri. Dojazd na čiste elektrický pohon v režime EV Now činí 42 km (WLTP), a teda je vhodný na jazdu najmä po meste.

Ford

Energiu pre elektromotor poskytuje 13,6 kWh lítium-iónová batéria. Nabíjanie akumulátora si pritom vyžaduje niekoľko hodín. Pri napájaní z domácej 230 V zásuvky si vodič na plnú kapacitu počká zhruba 5 hodín a 50 minút. Dopĺňanie energie z verejných staníc potom trvá podľa výrobcu o 1 a pol hodiny kratšie.

Nenechaj si ujsť
Model 3 stratil po 22 dňoch parkovania 10 % z batérie, Porsche Taycan len 1 %. Internetom koluje neférové porovnanie

V kombinácii so spaľovacím benzínovým motorom, ktorým je v tomto prípade 6-valcový motor EcoBoost o objeme 3 litre, však dokáže znížiť priemernú spotrebu podľa výrobcu len na 3,1 l na 100 km podľa testovania WLTP. Implementácia elektrického pohonu mala dopad aj na celkové emisie a nový Explorer tak dokáže pri jazde vyprodukovať na 1 km len 71 g CO2.

Výkon mu chýbať nebude

Na pohon tohto kolosu s 5 metrami na dĺžku, 2 metrami na výšku a šírku a s hmotnosťou až 2,5 tony je však potrebný poriadny výkon. Spaľovací pohon je tu pritom spätý s 10-stupňovou automatickou prevodovkou a dokáže poskytnúť maximálny výkon 457 konských síl s krútiacim momentom 825 Nm. V interiéri je pritom miesta dosť pre 7 pasažierov a v prípade, že bude cestujúcich iba 5, kufor dokáže po sklopení zadnej dvojice sedadiel poskytnúť objem až 2 274 litrov.

Ford

Ford Explorer sa na európskom trhu bude predávať v dvoch verziách. Model z línie ST bude stáť 76 000 € a drahší variant v prevedení Platinum ešte o 1 000 € viac, informuje Electrive. Tento model je pritom len jedným z celkovo 18 rôznych elektrifikovaných vozidiel, ktoré plánuje automobilka priniesť do Európy už do konca budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom