Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Jedna z najväčších torrentových webových stránok na svete ohlásila svoj koniec, na ktorý upozornil portál TorrentFreak. Stránka s miliónmi používateľov však nekončí kvôli dôvodom, ktoré pochovali väčšinu ostatných torrentových stránok, ale kvôli pandémii ochorenia COVID-19 a dokonca aj kvôli vojne na Ukrajine, ktorá obzvlášť postihla túto stránku.

Koniec RARBG

Torrentová stránka RARBG vznikla ešte v roku 2017 a fungovala až dodnes, pričom poskytovala svoje služby prakticky na celom svete s výnimkou krajín, ktoré stránku zablokovali. Za zrušením stránky majú stáť ako zdravotné problémy spôsobené ochorením COVID-19, tak aj vojna na Ukrajine, v ktorej údajne bojujú členovia zoskupenia zodpovedného za stránku RARBG.

V odôvodnení zrušenia RARBG dodáva, že jej členovia bojujú v tejto vojne na oboch stranách a ani to nie je všetko. RARBG totiž dodáva, že ich poriadne zasiahlo aj zvýšenie cien data centier v Európe, ktoré sú pre podobné stránky nesmierne dôležité. Problémy stránky mali pretrvávať už dva roky a nakoniec sa tím spoločne a jednohlasne rozhodol, že viac nebude v službe pokračovať.

RARBG ovplyvnil množstvo ľudí, keďže prichádzala s vysoko kvalitnými torrentami, ktoré následne používali aj ďalšie pirátske stránky. Ako býva pri torrentových stránkach zvykom, aj v tomto prípade je možné očakávať jej kópie a ako dodáva Evening Standard, najpopulárnejšími torrentami na RARBG boli najmä nové časti seriálov z Netflixu či rôzne nové filmy, často vo veľmi vysokej kvalite.

Nebezpečný biznis

Vytváraním torrentov sa snažia ľudia aj zarobiť, avšak táto nelegálne činnosť skončí často veľkým nešťastím. Mladý Košičan musel za zdieľanie množstva kradnutých diel zaplatiť pokutu až takmer 30 000 eur a okrem toho dostal aj trest podmieneného odňatia slobody na osem mesiacov.

Problém torrentov

Ako ukazuje správa o porušovaní autorských správ, internetové pirátstvo je v Európe na ústupe. Zostupnú tendenciu pirátstva badať aj na Slovensku, Slováci však naďalej obľubujú špecifický pirátsky obsah, v ktorom sa radíme na najhoršie miesta v EÚ. Konkrétne dôvody znižovania pirátstva nová štúdia neuvádza, na výsledkoch sa však s určitosťou podpísala zmena európskej legislatívy, rovnako ako zvyšovanie dostupnosti služieb ponúkajúcich obsah legálnou cestou.

TorrentFreak/Fontech

Významné rozdiely možno badať medzi jednotlivými členskými štátmi. Analýza ukazuje, že priemerný používateľ internetu v EÚ v roku 2020 pristúpil k obsahu porušujúcemu autorské práva 5,9-krát mesačne.

Najčastejšie pirátske stránky navštevujú obyvatelia pobaltských štátov – na špičke rebríčka sa umiestnilo Lotyšsko s 13,9 návštevami pirátskych webov za mesiac, nasledované Estónskom a Litvou s 12,5, respektíve 11,5 návštevami na obyvateľa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú