Herným svetom v minulých dňoch otriasa kauza Activision Blizzardu proti štátu Kalifornia. Tá má aktuálne svoju prvú obeť, ktorou je dnes už bývalá hlava spoločnosti, J. Allen Brack, ktorý na základe oficiálneho stanoviska zo spoločnosti nadobro odchádza.

Activision Blizzard bol pred niekoľkými týždňami obvinený kalifornskými úradmi zo zlého pracovného prostredia, ponižovania, rasizmu, sexuálneho obťažovania a povyšovania sa nad ženským pohlavím. Téme sa do hĺbky venoval napríklad aj portál Indian – Pořad o hrách.

Vydavateľská ikona súčasného herného biznisu, zodpovedná za Call Of Duty, Overwatch, World of Warcraft, Diablo a ďalšie legendy herného sveta, neponúka najprijateľnejšie podmienky na prácu.

Diskriminácia na dennom poriadku

Najviac na pracovisku trpeli ženy, ktorých je vo vedúcich pozíciách nedostatok, často im prináleží treťotriedna práca, nemajú žiadnu perspektívu rastu a ich platy sú niekoľkonásobne nižšie. To platilo aj v prípade, že pracovali na rovnakých pozíciách či projektoch ako muži.

Aj keď sa to na základe oficiálneho vyhlásenia nezdá, Brack s najväčšou pravdepodobnosťou odchádza práve kvôli týmto obvineniam. V oficiálnej správe je totiž hneď niekoľkokrát spomenutá integrita, znovunastolenie dôvery v značku a prijateľné pracovné prostredie. Ide tak o štandardy, ktoré by jeden z najväčších herných žralokov na trhu mal mať dávno pod palcom.

Samotný Brack do žiadneho incidentu priamo zatiahnutý nebol a je rovnako otázne, či na svojej pozícii bol kompetentný akéhokoľvek konkrétneho riešenia situácie. Teraz je však oficiálnym obetným baránkom vydavateľstva, a to aj napriek tomu, že Blizzardu verne slúžil na vedúcej pozícii 2 roky.

NEPREHLIADNI
Blizzard stráca hráčov. Od roku 2018 ubudla skoro tretina, výnosy mu aj napriek tomu rastú

Jeho pozíciu zaujme dvojica Jen Oneal a Mike Ybarra. Prvá spomínaná bola ešte len nedávno šéfkou štúdia Vicarious Visions, známeho prerobenou trilógiou Crash Bandicoota, graficky vylepšenou dvojicou pôvodných Tony Hawk hier, a najmä očakávaným znovuzrodením legendárneho Diabla II. V Blizzarde je oficiálne od januára tohto roka.

Mike Ybarra je dlhoročným herným veteránom, známym svojim účinkovaním v Microsofte, konkrétne na pozícii viceprezidenta Xbox Live a Xbox Game Pass. Do Blizzardu nastúpil v roku 2019, kde dohliadal na vývoj služby Battle.net.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú