Ikonická švédska automobilka Volvo hlási koniec éry dieselových spaľovacích motorov, ktorý príde prekvapivo už o pár mesiacov, informuje portál TechCrunch. Volvo sa totiž chystá vyrobiť posledné autá s naftovými motormi už začiatkom budúceho roka a ostane len pri elektromobiloch a benzínových motoroch, ktoré sú dostupné v hybridných verziách.

Elektromobily majú úspech

Ako ďalej dodáva Electrive, Volvo v tomto roku predalo do konca augusta v Európe 183 280 vozidiel, z ktorých 111 727 spadalo do elektrifikovanej kategórie Recharge. V tejto kategórii sa nachádzajú aj hybridné vozidlá a batériové elektromobily predstavovali celkovo 46 545 kusov. V celosvetových predajoch je tento pomer slabší a do kategórie Recharge spadá „len“ 33 % predaných áut.

Automobilka najnovšie vyhlásila, že jej posledný dieselový automobil zíde z výrobnej linky začiatkom roka 2024.

Zaujímavé je, že ešte v roku 2019 predstavovali podľa Reuters dieselové motory väčšinu predajov značky Volvo, kým v roku 2023 už tvorili len 8,9 % predajov. Volvo plánuje stať sa uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou už do roku 2040, kvôli čomu sa bude musieť úplne vzdať spaľovacích motorov. Výnimkou sa môžu stať len špeciálne palivá vyrábané synteticky, namiesto klasických ropných produktov.

Volvo

Dieselové spaľovacie motory zažívali strmý pád vo viacerých krajinách a to nielen vďaka nárastu predajov elektrických a hybridných áut, ale tiež kvôli zvýšeniu dopytu po benzínových autách. Volvo je pritom len jednou z prvých automobiliek, ktorá ukončí produkciu dieselových motorov a je bezpečné očakávať, že sa k tomuto kroku čoskoro pridajú aj ďalšie známe značky.

Príde aj na Slovensko

Automobilka Volvo má prísť aj na Slovensko. Príchod automobilky Volvo do priemyselného parku Valaliky si v Košickom kraji vyžiada investície za 30 miliónov eur. Najväčšou položkou by mal byť rozvoj a údržba ciest. V novej fabrike má nájsť prácu až 3 300 ľudí a vyše 10 000 nových pracovných miest môže vzniknúť vďaka subdodávateľom.

Diesel porazili aj v Rakúsku

Elektrickým autám sa podarilo poraziť v predajoch dieselové motory dokonca aj v susednom Rakúsku. Podľa údajov, ktoré zverejnil v pondelok rakúsky štatistický úrad, minulý mesiac pribudlo 3 945 áut s batériovým pohonom a 3 821 vozidiel s dieselovým motorom.

Aj keď je tento náskok zatiaľ len malý, záujem o elektromobily naďalej rastie a to najmä vďaka ich zvyšujúcej sa dostupnosti, i keď sa cenovo spaľovacím motorom ešte stále vyrovnať nedokážu. Počet čisto elektrických automobilov vzrástol v Rakúsku oproti augustu 2022 o 49,5 %, zatiaľ čo počet nových registrácií hybridných modelov sa zvýšil o 26,9 %.

Volvo EX30 exterior

Volvo len nedávno predstavilo svoj doteraz najdostupnejší elektromobil v podobe SUV EX30. Najlacnejší model, ktorý na nemeckom trhu začína na sume 36 590 €, dostal LFP batériu s kapacitou 51 kWh. Tá zabezpečí dojazd na jedno nabitie až 344 km. Väčšia batéria s pohonom jednej nápravy poskytne dojazd takmer 500 km.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP