Švédska automobilka Volvo dnes predstavila svoj najmenší a zároveň najlacnejší elektromobil. Je ním SUV s označením EX30 a popri solídnych parametroch prináša aj veľmi zaujímavú cenovku, ktorá je skôr typická pre autá nižšej triedy.

Volvo totiž rozhodne patrí medzi tie prémiovejšie automobilky. Koniec koncov, táto značka dlhodobo patrí k výrobcom, ktorí všeobecne produkujú tie najbezpečnejšie autá na svete. Model EX30 by si mal zachovať všetky atribúty, ktoré už roky definujú automobilku Volvo, pričom so zaujímavou cenovkou prináša aj tie najmodernejšie technológie.

Dve chémie batérie s rozdielnymi parametrami

Volvo sa ako jedna z mála automobiliek rozhodla pri svojom najlacnejšom modeli siahnuť po dvoch rôznych typoch batérie, ktoré sa nelíšia len kapacitou, ale aj chémiou a tým pádom aj ďalšími parametrami.

Volvo EX30 exterior

Najlacnejší model, ktorý na nemeckom trhu začína na sume 36 590 €, dostal LFP batériu s kapacitou 51 kWh. Tá zabezpečí dojazd na jedno nabitie až 344 km. Menšia batéria bude dostupná len v kombinácii s jedným elektromotorom vzadu, ktorý produkuje výkon 268 koní. Menšia LFP batéria je navyše schopná nabíjať sa maximálnym výkonom 134 kW. Z 10 % na 80 % sa však nabije za 26 minút.

V prípade, že by si chcel vyšší dojazd, môžeš siahnuť po NMC batérii s kapacitou 68 kWh. Tá sa dokáže nabíjať výkonom až 153 kW a z 10 % na 80 % sa dobije približne za rovnaký čas ako LFP akumulátor. V oboch prípadoch je k dispozícii aj 11 kW AC nabíjačka.

Volvo EX30 exterior

S NMC batériou ale máš na výber okrem zadokolky aj verziu s pohonom všetkých štyroch kolies. Dva elektromotory v tomto prípade produkujú výkon 422 koní a Volvo EX30 zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy. Ide teda o najrýchlejšie sériové Volvo, aké kedy automobilka vyrobila.

Dvojkolka s väčšou batériou pritom ponúka dojazd na jedno nabitie okolo 480 km, zatiaľ čo výkonnejšia verzia z dvoma elektromotormi a pohonom 4×4 urazí na jedno nabitie 460 km.

Volvo EX30 je najmenší, najlacnejší a zároveň najrýchlejší elektromobil značky

Cena najlacnejšieho modelu je v tomto prípade skutočne zaujímavá, nakoľko je len o zhruba 1 000 € vyššia ako v prípade Citroenu C4 X alebo Peugeot e2008. Volvo v tlačovej správe uvádza, že cena elektrického EX30 je porovnateľná s ekvivalentom so spaľovacím motorom. Novinka je zároveň jediným autom dostatočne technologicky a výkonovo pripravené na priamu konkurenciu Modelu 3 od Tesly.

Minimalistický interiér s najmodernejšími technológiami

Pri pohľade na interiér ani veľmi nie je čo hodnotiť. Dominantným prvkom je 12,3″ vertikálna obrazovka infotainmentu. Volvo sa rozhodlo aj do modelu EX30 nasadiť operačný systém postavený na Android Automotive.

Pred vodičom ale žiaden displej nehľadaj. Volvo sa v tomto prípade vydalo po vzore Tesly a v najlacnejšom modeli sa aj údaj o aktuálnej rýchlosti zobrazuje na stredovom displeji v hornej časti.

Volvo EX30 interior

Po prvýkrát je vo vozidle značky Volvo dostupná aj bezdrôtová funkcionalita Apple CarPlay. Automobilka tiež vybavila model EX30 najmodernejším parkovacím asistentom, ktorý si údajne poradí so všetkými situáciami ohľadom parkovania. Nechýba ani podpora digitálneho kľúča, ktorý je možné nahrať priamo do smartfónu.

Na stránke slovenského konfigurátora svieti informácia, že EX30 by sa mal dať objednať už dnes. Zatiaľ je však vozidlo „zahalené“ a tak nepoznáme ani presné slovenské cenovky. S najväčšou pravdepodobnosťou sa ale aj u nás budeme točiť niekde okolo 36 500 € za najzákladnejší model.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP