Astronómom sa zrejme podarilo objaviť exoplanétu plnú vody. TOI-1452b je zatiaľ našim najlepším kandidátom na „vodou pokrytý oceánsky svet“, pričom celý čas sa skrývala v našom vesmírnom susedstve. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Ako sa uvádza v tlačovej správe zverejnenej portálom Phys, exoplanéta je o niečo väčšia a hmotnejšia ako Zem a nachádza sa v tej správnej vzdialenosti od svojej hviezdy. To znamená, že nie je ani príliš blízko, ani príliš ďaleko na to, aby na jej povrchu mohol existovať hlboký oceán plný vody.

Super-Zem pokrytá oceánom vody

Svoje zistenia odborníci opísali v štúdii zverejnenej v žurnále The Astronomical Journal.

Benoit Gougeon, Université de Montréal

TOI-1452b sa podarilo objaviť vďaka vesmírnemu observatóriu TESS, ktoré pri pohľade na neďaleký dvojhviezdny systém zaznamenal každých 11 dní pokles jasu. Ďalšie pozorovania odhalili, že objavená planéta je relatívne malá a dosahuje veľkosť iba 1,672-násobku Zeme.

Exoplanéta bola objavená na obežnej dráhe hostiteľskej hviezdy TOI-1452, ktorá je súčasťou binárneho systému malých červených trpaslíkov.

Vzhľadom na to, že tento systém sa nachádza vo vzdialenosti 100 svetelných rokov od Zeme, pričom obe hviezdy sú od seba navzájom vzdialené 97 astronomických jednotiek (cca 2,5-násobok vzdialenosti systému Slnko-Pluto), astronómovia tento dvojhviezdny systém vidia ako jednu jasnú bodku.

Teleskop TESS určený na „lov“ exoplanét však dokázal zachytiť jemný pokles svetla, ktorý naznačil, že medzi nami a hostiteľským systémom v pravidelných intervaloch prechádza astronomický objekt – exoplanéta.

Na základe tohto zistenia odborníci využili špeciálny nástroj nainštalovaný na ďalekohľade OMM (Observatoire du Mont-Mégantic), ktorý aj na túto vzdialenosť dokázal potvrdiť, že ide o exoplanétu, ktorá obieha okolo väčšej z dvojice hviezd – TOI-1452.

Má viac vody, ako Zem

Ďalších 50 hodín pozorovaní v infračervenom spektre následne odhalili, že ide o kamenný svet, ktorý je takmer päťkrát hmotnejší než Zem. Vzhľadom na to, že vedci teraz poznali ako veľkosť, tak i hmotnosť tohto astronomického objektu, dokázali odvodiť jeho priemernú hustotu. A tu veci začali byť poriadne zaujímavé.

freepik

Ukázalo sa, že priemerná hustota TOI-1452b je 5,6 gramu na centimeter kubický, čo je takmer identické s hustotou našej planéty – 5,51 g/cm³. Vzhľadom na to, že objavená exoplanéta je ale omnoho hmotnejšia ako Zem, znamená to, že musí byť zložená z oveľa ľahších materiálov – vody.

Hoci je Zem nazývaná aj modrou planétou, je v podstate veľmi suchá. Aj napriek tomu, že voda pokrýva až 70 % povrchu, tvorí len zanedbateľný zlomok hmotnosti našej planéty – menej ako 1 %.

Predpokladá sa ale, že na niektorých exoplanétach sa nachádza omnoho viac vody, ako na Zemi. Ideálnym kandidátom je novoobjavený svet TOI-1452b, ktorého hmotnosť môže byť až z 30 % tvorená vodou. Ide o podobný podiel vody ako majú niektoré mesiace v slnečnej sústave– Ganymede, Kalisto, Titan, Enceladus.

Teraz na ňu namierime Jamesa Webba

TOI-1452b sa tak okamžite dostal do povedomia celej vedeckej komunity a zároveň sa stal dokonalým kandidátom na ďalšie pozorovania, ktoré by sa mohli uskutočniť prostredníctvom teleskopu Jamesa Webba.

Nielenže je TOI-1452b svetom vykazujúcim všetky kritické charakteristiky zodpovedajúce oceánskemu svetu, ale nachádza sa tiež v časti oblohy, ktorú teleskop Jamesa Webba dokáže pozorovať po celý rok.

Tieto pozorovania by mohli potvrdiť, prípadne vyvrátiť, či sa skutočne jedná o oceánsky svet.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP