Objav úplne nového a doposiaľ nepoznaného objektu vo vesmíre patrí vždy medzi horúce astronomické novinky. Inak tomu nie je ani teraz, keď skupina vedcov v štyroch separátnych publikáciách v periodiku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (prvý, druhý, tretí, štvrtý) ukázala objav doposiaľ neznámeho typu hviezd. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Neznámy typ hviezd

Konkrétne vedci v rámci svojho výskumu analyzovali údaje z desať rokov trvajúceho prieskumu oblohy známeho ako VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope). Z miliónov pozorovaných hviezd vedci napokon vybrali približne 200, ktoré vykazovali najmarkantnejšie zmeny jasu. Práve tieto prechodné zmeny totiž môžu odhaliť jemnú dynamiku hviezd, píše portál ScienceAlert.

Philip Lucas/University of Hertfordshire

Jedným z cieľov štúdie bolo objaviť veľmi mladé hviezdy známe aj ako protohviezdy. Protohviezda je obdobie vývoja hviezdy po tom, ako oblaky vodíka a hélia začali kontrakciu a predtým, ako hviezda dosiahla hlavnú postupnosť. Protohviezda vzniká z globuly, malej, tmavej, približne guľatej hmloviny gravitačnou kontrakciou.

Presnejšie chceli vedci objaviť protohviezdy, zatiaľ čo prechádzajú výbuchom, ktorý môže trvať mesiaca, roky, či dokonca celé desaťročia. Podľa jedného zo spoluautorov štúdie Zhen Guo sa „tieto výbuchu vyskytujú v pomaly rotujúcom disku hmoty, ktorý vytvára novú hviezdnu sústavu.“  Hoci disk pomáha novonarodenej hviezde v strede rásť, sťažuje vznik planét.

Počas štúdia vzorky 200 hviezd si v blízkosti stredu našej galaxie vedci všimli celkom 21 neobyčajných objektov, ktoré veľmi podivným spôsobom menili svoj jas.

Príkladom môže byť objekt, respektíve hviezda, ktorá bola v roku 2010 na snímkach jasne viditeľná, no v roku 2015 ju už nebolo vidieť. O ďalšie tri roky bola potom opäť viditeľná (viď obrázok vyššie).

Keď analyzovali spektrá týchto hviezd, ukázalo sa, že zrejme ide o nebeské objekty, ktoré sú pre nás úplne neznáme. Zdá sa, že ide o nový typ červeného obra – starodávne hviezdy, ktorým došlo palivo a v súčasnosti sú v pomalom procese umierania.

Tieto sú však na rozdiel od ostatných červených obrov zvláštne v tom, že z času na čas začnú „vykašliavať“ obrovské oblaky plynu a prachu, ktoré blokujú svetlo. Aj preto im vedci dali názov „Old Smokers“.

„Tieto staršie hviezdy pokojne sedia roky alebo desaťročia a potom z ničoho nič začnú vyfukovať oblaky dymu,“ uvádza autor štúdie Dante Minniti.

Vedci sa domnievajú, že tieto oblaky môžu predstavovať doposiaľ neznámy spôsobom, ako sa ťažké prvky šíria vesmírom.

„Hmota vyvrhnutá zo starých hviezd hrá kľúčovú rolu v životnom cykle prvkov a pomáha vytvárať ďalšiu generáciu hviezd a planét,“ uviedol hlavný autor štúdie Philip Lucas. „Predpokladalo sa, že k tomu dochádza hlavne v dobre preštudovanom type hviezd známych ako premenné hviezdy typu Mira. Avšak objav nového typu hviezd, ktoré odhadzujú hmotu, by mohol mať širší význam pre šírenie ťažkých prvkov v jadre galaxie a oblastiach bohatých na kovy v iných galaxiách.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú