Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tvar hviezdneho hala našej galaxie, Mliečnej cesty, mal vyzerať úplne inak. Dokazuje to nová štúdia zverejnená vo vedeckom žurnále The Astrophysical Journal. Ako totiž informuje portál ScienceAlert, experti predpokladali úplne iný tvar obrovskej bubliny plnej hviezd, ktorá obklopuje Mliečnu cestu – úlohu zohral aj takzvaný „Párok Gaia“.

Zrazila sa s inou galaxiou

Len nedávno prišli astronómovia na to, že galaktický disk Mliečnej cesty má tvar, ktorý pripomína zemiakový lupienok a v skutočnosti sa nejedná o perfektný disk, ako sa predpokladalo. Ako sa však zdá, nielen samotný disk, ale aj halo našej galaxie, teda závoj tvorený hviezdami, tmavou hmotou a plynmi, kedysi v minulosti takisto nadobudol nepravidelný tvar.

Namiesto úhľadného sférického tvaru sa jedná o elipsoid, ktorý má iný rozmer v každej ose a navyše je voči galaxii naklonený. Vedci vysvetľujú, že roky predpokladaný tvar môžeme vyhodiť z učebníc a nahradiť ho úplne novým, ktorý je spôsobený dávnou zrážkou Mliečnej cesty s galaxiou, ktorá je známa ako „Párok Gaia“ alebo „Gaia Enceladus“, píše EurekAlert.

Han a spol., AJ, 2022

K tejto kolízii došlo, podľa aktuálnych dát, pred 7 až 10 miliardami rokov. Hviezdy so špecifickými vlastnosťami, ktoré táto galaxia obsahovala a vďaka ktorým neskôr dostala aj svoje komické meno, sa rozpŕchli po Mliečnej ceste. Ich materská galaxia sa pretrhla a splynula s tou našou, v dôsledku čoho úplne prestala existovať. Jej stopy ale nachádzame dodnes.

Vlní sa ako hladina vody

Okrem tvaru zemiakového lupienku si vedci všimli, že sa naša galaxia vlní ako hladina rybníka potom, čo niekto vrhol do vody kameň. Vedci sú presvedčení o tom, že za to môže neďaleká trpasličia galaxia Sagittarius, ktorá je zároveň satelitnou galaxiou Mliečnej cesty. Znamená to, že okolo nej obieha a zdá sa, že do nej už aspoň dvakrát narazila.

Naklonila sa aj tmavá hmota

Keďže ku kolízii došlo tak dávno, vedci očakávali, že sa v priebehu času tvar opäť ustáli a vráti sa do normálu. To sa však nestalo a zdá sa, že za to môže tmavá hmota obklopujúca našu galaxiu a udržiavajúca ju pohromade. Tá bola totiž počas zrážky takisto narušená a vedci síce vďaka novému výskumu dostali dôležité odpovede, avšak zároveň aj úplne nové otázky.

ESA

Tie môže pomôcť zodpovedať len dodatočný výskum. Tvar galaxie a jej štruktúr je totiž komplikovanou problematikou, keďže na ostatné galaxie máme oveľa lepší výhľad, než na našu vlastnú. Aj preto odhaľujú vedci tieto nezrovnalosti desaťročia po tom, čo sme začali vesmír aktívne skúmať pomocou vesmírnych sond, observatórií a družíc.

S odhalením tvaru pomohlo vesmírne observatórium Gaia, ktoré sa pozrelo aj na chemické zloženie hviezd v tomto hale. Dáta o tomto zložení však, kvôli veľkej vzdialenosti, nie sú najpresnejšie a vedci potrebujú, ako býva v astronómii a astrofyzike zvykom, ďalší výskum.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú