Astronómovia objavili asteroid, ktorý prežil v Slnečnej sústave neuveriteľné štyri miliardy rokov, informuje portál ScienceAlert. Kým iné typy asteroidov majú žiť len milióny rokov, tento ich zásadne prekonal a vďačí za to svojim špecifickým vlastnostiam, ktoré majú viaceré asteroidy. Tak ľahko teda nezmiznú, vieme sa ale brániť.

Nie sú jednotné

Dlhoveký asteroid, ktorý astronómovia skúmali, nesie názov 25143 Itokawa a patrí medzi najviac skúmané asteroidy, o ktorých vieme najviac. Jeho primárnou vlastnosťou je však zloženie. Nejedná sa totiž o monolitický asteroid, ktorý je zložený z jedného kusu horniny, ale o zhluk veľkého množstva úlomkov. Vďaka tomu má špecifické vlastnosti, ktoré sú dôležité pre jeho dlhovekosť.

Tieto asteroidy sú väčšinou výsledkom kolízii monolitických asteroidov, avšak na rozdiel od nich sú oveľa lepšie v absorbovaní energie pri náraze, kvôli čomu je oveľa komplikovanejšie ich zničiť. Do podobného asteroidu narazila nedávno aj sonda DART, ktorá síce úspešne pozmenila jeho obežnú dráhu, avšak samotný objekt nezničila. Došlo ale k vyvrhnutie veľkého množstva materiálu kvôli spätnému rázu.

NASA/JPL-Caltech

Asteroid 25143 Itokawa vedci pozorovali pomocou „difrakcie odrazených elektrónov, spektroskopie, tomografie atómových sond a datovacej techniky 40Ar/39Ar (argón-argón)“, vysvetľujú experti v štúdii zverejnenej v PNAS.

Dvom časticiam pritom určili pomocou tohto datovania vek 4,219 a 4,149 miliárd rokov. Dlhovekosť pripisujú práve schopnosti absorbovať náraz a dodávajú, že sa doteraz o limitoch a životnosti týchto asteroidov vie len málo.

Odklonenie asteroidu je začiatok

Odklonenie asteroidu kinetickou energiou je len začiatok planetárnej obrany a vedci navrhujú niekoľko ďalších riešení, z ktorých každé môže byť použité v špecifickej situácii. Okrem jadrových zbraní sa môže jednať napríklad o výkonné laserové systémy alebo obrovské vesmírne zrkadlá.

Sú oveľa bežnejšie

Výsledky výskumu zároveň poukazujú na to, že sú takéto asteroidy v pásme asteroidov oveľa bežnejšie, než si vedci pôvodne mysleli. Dôvodom je práve fakt, že keď už raz vzniknú, je nesmierne ťažké ich zničiť a tak sa na orbite zdržiavajú oveľa dlhšie, než monolitické asteroidy.

Z hľadiska planetárnej obrany sa jedná o kritickú informáciu, keďže sa od stavby asteroidu odvíja to, ako silná musí byť sonda, ktorá doň vrazí s účelom zmeny jeho trajektórie. O to problematickejšia môže byť situácie, keď je takýto asteroid príliš blízko a nie je viac možné ho odkloniť.

V takom prípade je nutné objekt zničiť a jeho štruktúra sa teda stáva ešte dôležitejšou. Kinetické zbrane pri takýchto asteroidoch nemusia stačiť a na scénu môžu prísť jadrové zbrane. Tie môžu mať aj lepšiu šancu takýto asteroid odkloniť, keďže ich tlaková vlna pôsobí na oveľa väčšiu plochu. Ideálnou obranou je ale v tomto prípade prevencia a zodpovedné monitorovanie oblohy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP