V čase koronavírusu netreba rozhodne podceňovať ani dezinfekciu bežných vecí a zariadení, ktoré každodenne používame. Umyť si ruky a následne sa dotknúť svojho smartfónu, ktorého povrch môže byť plný neviditeľných baktérií, nie je vôbec vhodná prevencia. Preto sa mnohí predajcovia rozhodli do ponuky zaradiť aj netradičné zariadenia pre dezinfekciu tejto najpoužívanejšej elektroniky. Dezinfikátor pre smartfóny nájdeme aj v katalógu operátora O2, ktorý ho však ponúka takmer za 2-násobok ceny.

Nosíme ich stále so sebou, dotýkame sa ich niekoľko denne a používame ich v rôznych prostrediach. Sú to práve naše smartfóny, ktoré popri klávesnici, či iných zariadeniach, predstavujú vysoké riziko prenosu baktérií. Niektoré štúdie dokonca tvrdia, že množstvo baktérií na smartfónoch je enormné a väčšie ako na toaletách. Používaním v rukách, priložením k tvári počas telefonovania a ďalšími dotykmi sa tak môžu patogény ľahko dostať aj do ľudského tela.

Netreba preto zabúdať ani na dezinfekciu smartfónov, ktoré je možné zbaviť baktérií niekoľkými spôsobmi pomocou špeciálnych roztokov, dôkladným čistením, no v poslednom čase sa čoraz častejšie na trhu objavujú aj dezinfikátory využívajúce UV žiarenie. Ultrafialové lúče sú pritom efektívnym spôsobom pre ničenie mikroorganizmov. Takéto zariadenia však nebývajú vždy lacné.

Drahá hygiena pre smartfóny

Jedno také má vo svojej ponuke aj slovenské O2. Jedná sa pritom o Phonesoap 3.0 v zlatej a ružovej farbe. Tento netradičný gadget môže pomôcť pri dezinfekcii smartfónov, pričom zničí až 99,99 % baktérií. S využitím UV svetla dokáže zabiť aj vírusy a veľkosťou je prispôsobený pre väčšinu moderných smartfónov. V slovenských e-shopoch a obchodoch s elektronikou ale takéto zariadenie len tak nenájdeme.

PhoneSoap

Samotné zariadenie PhoneSoap je známe už niekoľko rokov, no O2 ho ponúka v najnovšej verzii 3.0, ktorá má oproti predchodcom niekoľko vylepšení. Obsahuje tiež špeciálne svietidlá, ktorých životnosť výrobca uvádza až na 4000 hodín.

Cena u samotného výrobcu na oficiálnej stránke činí necelých 80 dolárov, teda približne 73,5 €. Pokiaľ by si ho však chcel niekto zaobstarať na Slovensku, azda jediným predajcom je práve O2, ktoré naň ale nasadilo cenu až 120 €. Prečo?

Čo stojí za vysokou cenou?

Samozrejme, predajca má s takýmito produktami spojené aj náklady na dovoz a ďalšie poplatky, ktoré môžu cenu zariadenia navýšiť. K tomu sa však pripočítava aj čistý zisk z predaja. Ten nám síce O2 neprezradilo, no uviedlo, že cenu tohto dezinfikátora ovplyvnil aj vysoký dopyt.

„Zariadenie PhoneSoap si našlo svoje miesto v ponuke O2 vzhľadom na aktuálne prebiehajúcu pandémiu a čoraz väčším dôrazom na hygienu a čistotu. Je všeobecne známe, že z pohľadu na bezpečnosť a zdravie je nutná poctivá a pravidelná hygiena ako aj denné nosenie rúšok.

Nemali by sme však zabúdať na dezinfekciu domácnosti ako aj vecí, ktoré bežne nosíme pri sebe. Tými môžu byť napríklad smartfón, kľúče od auta a tak ďalej. PhoneSoap je ziariadenie, ktoré prostredníctvom UV žiadenia dokáže dezinfikovať takéto predmety.

Dodávateľom zariadenia PhoneSoap je jeden z distribútorov, s ktorým spolupracujeme v rámci EÚ. Jeho aktuálnu cenu ovplyvnil nadmerný dopyt a obmedzené skladové zásoby výrobku v čase nákupu spolu s komplikovanou logistikou,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa O2, Tereza Molnár.

Konkurencia na Slovensku takéto zariadenie neponúka a najbližší predajca je internetový obchod CZC v Česku, ktorý ho predáva rovnako za 120 €. Pravdaže, k dispozícii sú aj iné a lacnejšie prostriedky na dezinfekciu smartfónov, no zbaviť povrch baktérií a patogénov pomocou UV svetla je jeden z najúčinnejších spôsobov. Bohužiaľ, aj cena takéhoto doplnku len dokazuje, že hygiena je v týchto časoch poriadne drahá aj v oblasti dezinfekcie elektroniky.

Cena môže byť výhodnejšia, ale…

U oficiálneho distribútora sa dá síce získať výrazne lacnejšie, no treba počítať s možným nedostatkom skladových zásob a pri doručení na Slovensko aj platbou DPH, ktorá sa aktuálne vzťahuje na produkty zo zahraničia v cenovej relácii od 22 € do 150 €.

V takom prípade by cena dezinfikátora PhoneSoap 3.0 po zaplatení dane z pridanej hodnoty vyšla bez poplatku za poštovné na zhruba 88 €. Netreba zabúdať ani na poplatok za colné konanie vo výške 3,60 €. Celková cena by teda dosahovala necelých 92 €.

Pixabay

V konečnom dôsledku by bola výsledná cena výhodnejšia ako u slovenského O2. Avšak, v takom prípade príde zákazník o 2-ročnú záruku a vzniknutý problém so zariadením musí riešiť sám priamo s výrobcom. Keď však vezmeme do úvahy možnosť, že väčšina ľudí by s ustupujúcim koronavírusom na Slovensku dezinfikátor využívala zriedkavejšie, výhodnejšou alternatívou je nákup u dodávateľa.

Kúpiť, či nekúpiť? To je otázka

Zdá sa, že obrovský rozruch, ktorý panoval okolo koronavírusu od začiatku marca, sa pomaly upokojuje. Slovensko zvláda boj s týmto ochorením v poslednom období najlepšie spomedzi všetkých štátov EÚ, no prevencia a bezpečnosť je stále na prvom mieste.

Umývanie rúk a ich dezinfekcia mnohokrát nestačí, a tak sú občas potrebné aj také doplnky, akým je PhoneSoap. Stále je tu však aj množstvo lacnejších alternatív, ktoré poslúžia pri dezinfekcii smartfónu spoľahlivo a navyše ušetria používateľovi desiatky eur. Príkladom môžu byť rôzne germicídne lampy, ktoré sa predávajú za výrazne nižšie sumy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom