Streamovacie služby a televízne spoločnosti na divákov po covidovej prestávke neprestávajú chrliť seriálové novinky a prvý polrok bol na kvalitné televízne projekty nesmierne bohatý.

Už v úvode roka okrem Netflixu či HBO silné zbrane vytiahli aj menší hráči.

Apple TV+ sa vydarila dystopická novinka Severance, silný divácky ohlas zaznamenal aj Amazon s akčno-špionážnym seriálom Jack Reacher. Najlepšie televízne novinky prvých mesiacov sme zhrnuli v samostatnom článku. Okrem nich však streamovacie služby ponúkli ďalší zástup skvelých seriálov, ktoré by si nemal zmeškať. Tu sú tie najlepšie.

Tokyo Vice

Kde ho nájdeš: HBO Max

HBO v prvej polovici roka dominovalo seriálmi inšpirovanými realitou a predstavilo hneď niekoľko silných televíznych noviniek založených na skutočných udalostiach. Mimoriadne sviežim je aj prvá séria Tokyo Vice, sledujúca amerického investigatívneho novinára Jakea Adelsteina, ktorý v 90-tych rokoch pôsobil v Tokiu.

Adelstein si vďaka zvedavosti a húževnatosti vybudoval silný vzťah s miestnym policajným zborom a spoločne s ostrieľaným neúplatným detektívom Sekiguchim sa pustil do boja proti Yakuze. Seriál diváka necháva nahliadnuť do práce polície, investigatívnych žurnalistov, ale tiež samotnej Yakuzy, ktorej nemilosrdné fungovanie a vnútorné súperenie o moc predstavuje očami samostatnej postavy.

Vynikajúci dojem mierne zráža nevyrovnané tempo rozprávania v prostrednej časti seriálu, ktorá je miestami mdlá a zbytočne fádna. Zamrzí tiež pomerne povrchný pohľad do sveta tokijského podsvetia, predovšetkým, keď ide o neprebádanú a divácky veľmi atraktívnu oblasť, celkovo však Tokyo Vice zaujme netradičným zasadením, pútavým príbehom i nesmierne sympatickými postavami. Potvrdenie druhej série zo strany HBO preto veľmi potešilo.

The Lincoln Lawyer

Kde ho nájdeš: Netflix

O nejakom novom hite Netflixu sa s pravidelnosťou píše takmer každý mesiac, no nie vždy je to s kvalitami také ružové. Stačí sa pozrieť na katastrofálny Interceptor či nepresvedčivý Spiderhead.

So seriálovými novinkami to však službe po stránke kvality ide podstatne lepšie a právno-kriminálna novinka Lincoln Lawyer si nálepku hitu skutočne zaslúži.

Seriál inšpirovaný knižnou predlohou i rovnomenným filmom s Matthew McConaugheym prináša vydarenú drámu z právneho prostredia, ktorá je šitá na mieru každému divákovi. Dej je slušne zamotaný, nie ale tak veľmi, aby od sledovania odradil aj sviatočného diváka, na ústredné herecké trio sa skvele pozerá, pričom hlavnej postave, bojujúcej so závislosťou, divák nefandí len pri obhajovaní v súdnej sieni, ale tiež v jeho osobnom živote.

Lincoln Lawyer je jednoducho stávkou na istotu, ktorá nesklame po žiadnej stránke. To nakoniec dokázali aj predplatitelia služby, ktorí seriál na prekvapenie mnohých vystrelili na čelo sledovanosti takmer vo všetkých svetových regiónoch. Netflix teda s potvrdením druhej série vôbec neotáľal, dočkať by sme sa jej mohli už na budúci rok.

Schodisko

Kde ho nájdeš: HBO Max

Pozitívne prijatá true-crime novinka od HBO Max je inšpirovaná rovnomennou dokumentárnou sériou, ktorá predstavuje okolnosti záhadného úmrtia 48-ročnej matky a manželky Kathleen Petersonovej. Tú 9. decembra 2001 našiel v kaluži krvi pri schodisku ležať jej manžel, ktorý okamžite privolal pomoc.

Záchranári po príchode konštatovali smrť, neskoršie dôkazy vyšetrovateľov viedli k záveru, že nešlo o nehodu, ale o vraždu, z ktorej sa stala podozrivá práve blízka rodina.

Manžela zosnulej a jedného z hlavných podozrivých v novej kriminálnej sérii stvárňuje držiteľ Oscara Colin Firth (Kráľova reč) a práve britský umelec seriál umne tiahne prakticky sám na svojich pleciach. Seriálová novinka je nasilnejšia predovšetkým vo svojej prvej polovici, kedy navodzuje hutnú atmosféru a predstavuje ťažko čitateľnú hlavnú postavu, ktorej konanie diváka neustále necháva v pochybnostiach.

Seriál paradoxne s postupným odhaľovaním zamotaného príbehu a niekoľkoročným súdnym sporom stráca na intenzite, vo výsledku však predstavuje mrazivý príbeh vraždy so skvelou ústrednou postavou, ktorý by si nemal nechať ujsť žiadny fanúšik žánru.

Slow Horses
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP