Za tie roky od začiatku budovania neurónových sietí a strojového učenia, ktoré je podstatou umelej inteligencie, sa dokázala táto technológia posúvať míľovými krokmi vpred. Dnes ju nájdeme v mnohých obľúbených zariadeniach, no využiť ju je možné aj na mnoho ďalších účelov, pričom jeden z posledných nám ukázal aj výrobca grafických kariet. Výskumníci spoločnosti Nvidia vytvorili technológiu GAN, ktorá zvláda generovať až príliš realistické tváre neexistujúcich ľudí.

Vo svete umelej inteligencie existuje veľa spoločností, ktoré sa venujú jej vývoju a využitiu už dosiahnutých úspechov v reálnych podmienkach. Jedným z najväčších hráčov v tomto odbore je tiež firma, ktorej hlavným zameraním je produkcia grafických kariet. Svoje schopnosti však už Nvidia niekoľkokrát ukázala aj na poli umelej inteligencie, kde dokázala obdivuhodné vylepšenia. Len nedávno sme informovali o grafike dopravného simulátora, ktorá bola generovaná iba pomocou tejto technológie. Teraz sa Nvidia pýši ďalšou inováciou, ktorá ale zaváňa kontroverznosťou.

Falošné fotografie vyzerajú príliš skutočne

Profilové fotografie ľudí na sociálnych sieťach sú bežným identifikačným prvkom danej osoby, ktorú môžu práve podľa toho nájsť aj jej priatelia, teda pokiaľ skutočne existuje. Čoskoro sa totiž môže stať, že sa budeme stretávať aj s falošnými profilovkami neexistujúcich ľudí. Práve takúto možnosť vyvinula Nvidia pomocou technológie GAN. Generátor zvláda na základne reálnych fotografií kombinovať a vytvárať falošné, no realistické profilové fotky, ktoré sú dotiahnuté do najmenších detailov. Vývojári tejto novinky totiž mysleli aj na také drobnosti, akými sú póry na koži, vlasy či vek.

Nenechaj si ujsť
Vyhlásenia tvorcu seriálu Westworld o vývoji umelej inteligencie prinášajú znepokojenie

Vo výsledku tak dokáže technológia GAN od Nvidie vytvoriť skutočne presvedčivú falošnú fotku neexistujúcej osoby. Spoločnosť však dokáže generovať nielen tváre ľudí, ale aj zvieratá. Výskumníci sa totiž so svojim výtvorom pohrali, aby ukázali aj vygenerované fotografie mačiek. Pri pohľade na ne by však nikto nebol povedal, že ide o umelo vytvorené fotky, ktoré nikdy neboli zachytené fotoaparátom. Hoci je takáto technológia veľkým skokom vpred pri vývoji umelej inteligencie, prináša so sebou aj mnoho pochybností.

Týmto spôsobom totiž môže byť internet zaplavený falošnými fotkami a informáciami. Nvidia však mala kedysi v rukáve podobnú technológiu, ktorá dokázala generovať falošné fotografie, no tie neboli tak dokonalé ako teraz. Obavy ľudí zhoršuje aj fakt, že sa už v Číne podarilo vysielať televízne správy s moderátorom, ktorý bol vernou kópiou svojho ľudského dvojníka, no fungoval len vďaka umelej inteligencii. Tá sa však už pomaly dostáva až do štádia, kedy dokáže vylepšovať sama seba bez zásahu človeka, čo dokázal pri jej vývoji aj Google.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom