Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vývoj technológií nesmierne napreduje, čoho dôkazom sú aj stále väčšie možnosti umelej inteligencie, ktorá sa dostáva nielen do mnohých zariadení, ale neskôr môže nahradiť aj hlásateľov televíznych novín. Tieto futuristické plány načrtla čínska agentúra Xinhua, ktorej pomohla k vytvoreniu nového moderátora správ umelá inteligencia a strojové učenie.

Čína je domovom mnohých technológií, ale aj krajinou, kde nemusí byť všetko tak ako to na prvý pohľad vyzerá. V mnohých tamojších televíziách sú správy cenzurované a obyvatelia sledovaní kamerami. Čoraz väčšiu rolu v bežnom živote Číňanov zohráva aj umelá inteligencia, ktorú môžu už čoskoro stretávať aj pri pozeraní televíznych správ. Tlačová agentúra Xinhua sa totiž postarala o vývoj „umelého“ moderátora, ktorý je na prvý pohľad na nerozoznanie od toho ľudského.

Umelá inteligencia začína nahrádzať aj moderátorov televíznych novín

Za všetkým stojí umelá inteligencia a strojové učenie, ktoré Xinhua v spolupráci so spoločnosťou Sogou upravila do ľudskej podoby, aby zvládla neprestajne čítať najnovšie správy. Moderátor s umelou inteligenciou je pritom vernou kópiou jeho ľudského ekvivalentu z tamojšej televízie. Nie je jasné, aké technológie a spôsoby boli pri vývoji tohto hlásateľa so strojovým učením využité, no výsledok môže niektorých poriadne prekvapiť. Jeho črty tváre vyzerajú ako skutočné a jediným badateľným rozdielom je hlas, ktorým sa umelá inteligencia pripomína.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia v podaní IBM debatovala s človekom. Výsledok poriadne prekvapil

Postupom času sa však môže aj hlasový výstup tohto umelo vyvinutého moderátora zdokonaliť natoľko, že rozdiely oproti jeho ľudskému dvojníkovi budú nepatrné. Xinhua pritom vytvorila dvojicu takýchto hlásateľov správ, pričom jeden z nich ovláda angličtinu a druhý domácu čínštinu. Aj tak prepracovaný moderátor však má svoje „muchy“. Na priloženom videu môžeme vidieť jeho obmedzenú mimiku tváre. Vývoj takejto technológie však môže u mnohých vyvolávať obavy a zvlášť, ak na niečom takom pracuje Čína.

Moderátori s umelou inteligenciou sú však efektívnejším spôsobom pre vysielanie televíznych novín, ktoré by mohli bežať prakticky non-stop. Pokiaľ by sa takáto novinka z Ázie rozšírila aj ďalej do sveta, na našich obrazovkách sa tak miesto ľudských hlásateľov správ môžu o pár rokov objaviť ich verné kópie s umelou inteligenciou. Výsledky v Číne pritom už teraz tešia tvorcov celého projektu, ktorí dokonca plánujú spustiť aj skúšobné vysielanie týchto netradičných novín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú