Seriál Westworld od HBO patrí medzi tie najlepšie a najzaujímavejšie. Inšpirovaný je pôvodným filmom z roku 1973 a rozpráva príbeh futuristického zábavného parku, v ktorom hlavnú rolu hrajú robotické bytosti ovládané umelou inteligenciou. Seriál sa venuje aj otázke umelého vedomia, ktoré je hrozbou nielen v seriály, ale aj v reálnom svete.

Nemali by sme sa báť umelej inteligencii, ale jej hlúposti

Jonathan Nolan je hlavným tvorcom celého seriálu a na konferencii sa rozhovoril aj o otázke umelej inteligencie. Podľa neho by sme sa nemali báť jej inteligencie, ale predovšetkým jej hlúposti. Taktiež si myslí, že máme pred sebou ešte dlhú cestu a budúcnosť sa nebude vôbec podobať tej v seriály. Ak však áno, podľa neho to bude pre nás len dobré. Kto vie, či mal na mysli aj udalosti druhej série.

A prečo by sme sa mali báť predovšetkým jej hlúposti? Jednoducho preto, nakoľko umelá inteligencia toho riadi stále viac a viac a získava prístup aj k našim údajom, fotkám a podobne. Problém je v tom, že neexistuje žiadna forma umelého svedomia, morálky či zdravého úsudku. A to je práve oblasť, o ktorej sa príliš nehovorí, no je potencionálnym zdrojom veľkých problémov. Výskum by sa preto mal zaoberať aj touto otázkou a vymyslieť spôsob, ako AI implementovať istú formu morálneho správania.

Nenechaj si ujsť!
Humanoidi môžu v budúcnosti dostať občianske práva. Tvrdí tvorca známej Sophie

Na tomto probléme je založených aj veľa sci-fi filmov, ktoré sa točia okolo umelej inteligencie. Tá totiž pracuje len s tými najviac optimálnymi riešeniami a ako to často býva aj, nie vždy to naoko správne riešenie je aj dobré a niekedy je nutné pristúpiť na horšiu alternatívu pre ‚‚väčšie dobro.’’

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú