Spoločnosť Nvidia sa už pripravuje na odkúpenie britského výrobcu procesorov ARM, ktorý momentálne vlastní japonský technologický konglomerát SoftBank. K dohode by mohlo dôjsť už budúci týždeň, píše The Verge.

Aktualizácia 14.9.2020

Spoločnosti Nvidia a SoftBank sa oficiálne dohodli na exkluzívnom predaji Arm Limited, firmy, ktorá je významným hráčom na poli mobilných čipov a procesorov aj pre dnešné smartfóny. Cena akvizície bola už podľa predošlých informácií stanovená na 40 miliárd dolárov. SoftBank bude mať naďalej svoj podiel, no ten by mal byť podľa tlačovej správy menší ako 10 %.

S takýmto podielom však bude spoločnosť najväčším akcionárom, ktorý pri tomto obchode získa 21,5 miliárd v akciách a ďalších 12 miliárd dolárov v hotovosti. Ďalších 5 miliárd dolárov mu bude vyplatených rovnako v akciách alebo hotovosti po dosiahnutí finančných cieľov Arm a zvyšných 1,5 miliardy dolárov vyplatí Nvidia zamestnancom spoločnosti, informuje The New York Times.

Z Nvidie sa tak hneď po uskutočnení transakcie a prevzatí vlastníctva Arm Limited stane obrovský líder, ktorý bude mať vplyv na celé odvetvie smartfónov a dokonca aj data centier.

Kvôli tak veľkej a významnej akvizícii bude spoločnosť aj pod dohľadom protimonopolných úradov, aby sa zabránilo vzniku monopolu, ktorý by mohol ovplyvniť celé odvetvie tohto priemyslu. Šéf Nvidie, Jensen Huang, ale potvrdil, že aj po kúpe zachová spoločnosť otvorený biznis model, s ktorým Arm úspešne fungoval celé roky.

Pôvodný článok:

Nvidia siaha na trh mobilných procesorov

Ako informoval The Wall Street Journal, britský výrobca čipov ARM bude mať čoskoro nového kupcu. Tým je podľa dostupných informácií americká Nvidia, ktorá je priekopníkom na trhu grafických kariet, pričom ARM plánuje od súčasného vlastníka SoftBank odkúpiť za viac ako 40 miliárd dolárov, čo je v prepočte takmer 34 miliárd €.

O špekuláciách v súvislosti so stretnutiami zástupcov týchto dvoch spoločností, ktoré sa začali šíriť už v priebehu leta, sme ťa informovali už koncom augusta. Nvidia má byť jediným záujemcom o kúpu, pričom pokiaľ by sa tento predaj stal realitou, išlo by o jeden z najväčších v sektore. Japonská spoločnosť SoftBank odkúpila ARM v roku 2016 za 31 miliárd dolárov, teda približne 26,3 miliárd eur.

Od roku 2016 však hodnota ARM ďalej rástla, pretože patrí medzi najvýznamnejších hráčov na poli procesorov pre smartfóny. Licencuje totiž vlastnú architektúru procesorov s rovnakým názvom, jadrá Cortex a grafické procesory Mali, ktoré spolu poháňajú čipy všetkých veľkých hráčov na trhu, vrátane Qualcommu, Applu, Samsungu či MediaTeku. Technológia výrobcu sa tak nachádza v takmer každom dnešnom smartfóne.

Veľkým míľnikom pre britskú spoločnosť je tiež fakt, že Apple na tohtoročnej konferencii WWDC 2020 predstavil okrem iného aj vlastné procesory založené na ARM architektúre, ktoré budú poháňať budúce Macy.

Spoločnosť Nvidia je popredným výrobcom grafických kariet, avšak okrem nich vyrába aj radu čipsetov Tegra, ktoré sú mimochodom tiež postavené na ARM architekrúre a používajú sa napríklad v konzole Nintendo Switch. Odkúpením ARM si tak Nvidia pravdepodobne hľadá cestu aj k mobilným procesorom a hardvéru.

Americký gigant však bude po uzatvorení tohto obchodu pravdepodobne čeliť intenzívnym regulačným kontrolám, aby nevytvoril monopol na poli mobilných čipov. Nvidia by totiž mohla postupom času začať obmedzovať konkurenčným výrobcom prístup k technológiám ARM a uprednostňovala by svoje vlastné produkty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom