Pred niekoľkými dňami padlo embargo na informácie, týkajúce sa nových mobilných grafických jednotiek NVIDIA. Ako ale upozorňuje portál VideoCardz, existujú ich takmer tri desiatky verzií, pričom samotná spoločnosť na tieto skutočnosti nepoukazuje.

Aj keď NVIDIA na oficiálnej stránke naznačuje, že nové mobilné karty série RTX 3000 sú ultimátnou voľbou každého hráča, z väčšej časti je pravdou opak. Výrobca kariet totiž uvádza špecifikácie len troch základných modelov, pričom podľa externých informácií nájdeš v rozličných laptopoch až 28 rozdielnych verzií týchto kariet.

V minulosti bolo najpresnejším zadelením kariet do výkonnostných skupín roztriedenie na základe akéhokoľvek dodatku za menom alebo s už tradičným sufixom Max-Q, respektíve Max-P. Súčasným problémom ale je, že ani toto označenie teraz úplne nereprezentuje, o aký výkonnostný model ide.

NVIDIA

Nejde ani tak o problém variability kariet, ale skôr o označovanie, pod akým budú predajcovia laptopy predávať. V praxi si však myslíme, že tí sa budú opierať o oficiálne zadeľovanie výrobcom, čo rozhodne môže viesť ku sklamaniu z neočakávane nízkeho výkonu po dodaní objednaného zariadenia.

V závislosti od tabuľky poskytnutej portálom ComputerBase, niektoré karty, ktoré by na prvý pohľad mali byť silnejšie, v skutočnosti nie sú. Môže sa teda stať, že pri vyberaní laptopu zvolíš variant s grafickou kartou GeForce RTX 3080 Max-Q, ktorá môže byť podstatne pomalšia, ako GeForce RTX 3060.

Aj keď v tomto prípade sa skúsenejší vedia orientovať v závislosti od označenia Max-Q, komplikované to začína byť v prípade rozlišovania rovnako označených kariet, kedy sa ich výkon môže líšiť od jednotky k jednotke.

Portál zároveň dáva na zreteľ, že hodnota TGP (Total Graphics Power) v tabuľke nevykresľuje finálnu hodnotu ovplyvniteľnú ešte možnosťou dynamického boostu, čo ešte väčšmi komplikuje výber správneho modelu.

Problematike sa venoval aj YouTube kanál GizmoSlipTech, súbežne upozorňujúci na obrovský problém komunikácie. Kanál zároveň poskytuje gigantický zoznam očakávaným laptopov nasledujúcich mesiacov, kedy na základe vlastného prieskumu, zdrojov a dohadov dokázali aspoň z istej časti poskytnúť pomocnú ruku potenciálnym spotrebiteľom, zvažujúcim zakúpenie herného laptopu.

AMD zmätok aspoň odkomunikovalo

Podobným spôsobom komunikovalo nové modely mobilných procesorov pred niekoľkými týždňami aj AMD. Firma v tomto prípade ohlásila novú líniu Ryzen 5000 procesorov, kedy z ponuky trinástich modelov sú tri čipy postavené na architektúre Zen 2, zatiaľ čo ostatné už na novšej a afektívnejšej architektúre Zen 3.

Menovanie procesora je ale v tomto prípade rovnaké ako v prípade ostatných z rady, kedy ale aspoň vieme na základe označenia rozlíšiť, že sa jedná o jeden z troch čipov na architektúre Zen 2. V tomto prípade však AMD háčik aspoň oficiálne odprezentovalo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP