Slovenských spotrebiteľov čakajú výrazné zmeny. Vláda nedávno schválila novelu Zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorá prináša nové pravidlá na ochranu ľudí pred marketingovými trikmi, zbytočnými výmenami výrobkov aj nečestnými praktikami predajcov.

„Slovenský spotrebiteľ musí mať rovnaké postavenie ako spotrebiteľ v Nemecku či Francúzsku. Musí vedieť, ako dlho mu tovar vydrží, či sa dá opraviť a čo je len marketingový trik. Právo na opravu a zákaz greenwashingu sú konkrétne opatrenia, ktoré menia pravidlá v prospech ľudí,“ uviedla Denisa Saková, ministerka hospodárstva a podpredsedníčka vlády SR.

Predĺžená záruka tovaru po oprave

Jednou z najvýznamnejších noviniek je právo na opravu. Výrobcovia budú povinní opraviť vybrané typy produktov, ako sú práčky, vysávače či smartfóny, ak o to požiada spotrebiteľ. Opraviť tovar budú musieť buď bezplatne, alebo aspoň za férovú cenu, aby to neodradilo zákazníkov. Navyše, ak sa zákazník pri reklamácii rozhodne pre opravu tovaru namiesto výmeny, to automaticky predĺži záruku o ďalších 12 mesiacov.

Novela zavádza aj nový európsky formulár, ktorý má opravy tovaru ešte viac zjednodušiť. Spotrebiteľ vďaka nemu rýchlo porovná ponuky servisov, pričom uvedené podmienky budú pre opravovne záväzné najmenej 30 dní. Slovensko sa zároveň pripravuje na napojenie na celoeurópsku online platformu pre opravy, ktorú plánuje Európska komisia spustiť v roku 2027.

Zľavy
Unsplash

Zákon sprísňuje aj podmienky pre takzvané ekologické tvrdenia. Obchodníci už nebudú môcť len tak nálepkovať produkty ako „zelené“ alebo „opraviteľné“, pokiaľ to nevedia doložiť dôkazmi. Končí sa aj s praktikami, ktoré ľudí nútia zbytočne meniť tonery alebo iné súčasti zariadení, hoci ešte môžu slúžiť.

Európska únia sa zameriava aj na lepšiu opraviteľnosť elektroniky. Nedávno sme ťa informovali aj o tom, že zaviedla prísnejšie ekologické a energetické požiadavky na smartfóny, tlačidlové telefóny a tablety. Výrobcovia budú musieť spĺňať nové normy, ktoré majú predĺžiť životnosť zariadení, uľahčiť ich opravy a znížiť ich environmentálny dopad.

Férovejšie zľavy

Zmeny sa dotknú aj informácií, ktoré musia obchodníci poskytovať ešte pred kúpou. Zákazníci sa tak konečne dozvedia, ako dlho by mal výrobok vydržať, či sú dostupné náhradné diely a ako to bude so softvérovými aktualizáciami. Predajcovia budú musieť zreteľne uvádzať aj záruky a zákonné povinnosti – napríklad priamo na obale či cenovke.

Novela rieši aj ďalšie oblasti, kde sa doteraz objavovali problémy. Spresňuje pravidlá pri zľavách, tie sa budú musieť vypočítavať z najnižšej ceny za posledných 30 dní, čím sa má zabrániť falošným akciám. Jasnejšie sa tiež definuje zodpovednosť obchodníkov pri predaji použitých vecí. Novým dozorným orgánom pre oblasť hazardu sa stane Úrad pre reguláciu hazardných hier. Zákon, ktorý nadväzuje na nové európske smernice, je ďalším krokom smerom k férovejšiemu, transparentnejšiemu a ekologickejšiemu trhu. Spotrebiteľ už nebude len ticho trpieť. Získa nástroje, ako sa brániť – a najmä, ako sa rozhodovať informovane.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP