Hyperloop je sľubovaná technológia budúcnosti, ktorá má potenciál priniesť ultrarýchlu dopravu pasažierov na dlhé vzdialenosti. Jednej zo spoločností, ktorá sa venuje vývoju moderného prepravného prostriedku, sa teraz podarilo prekonať rýchlostný rekord.

Nová najvyššia rýchlosť, ktorú dosiahol špeciálny modul hyperloopu má hodnotu 387 km/h. Úspech sa podaril spoločnosti Virgin Hyperloop One na približne 500 metrovej testovacej trati v púšti neďaleko Las Vegas. Predchádzajúci rekord držal modul, ktorý vyvíjajú technici zo spoločností Tesla a SpaceX. V auguste sa im podarilo dosiahnuť rýchlosť 355 km/h.

pod XP-1 od Virgin Hyperloop One
Zobraziť celú galériu (2)
Virgin Hyperloop One

Virgin Hyperloop One zároveň počas testu vyskúšal aj nový systém, ktorý zabezpečuje oddelenie častí trate s rozdielnymi atmosférickými podmienkami. Počas rekordu bol vnútri testovacej trubice tlak vzduchu porovnateľný s úrovňou vo výške približne 60 kilometrov nad morom. Na vývoji súčasnej technológie hyperloop pracovala takmer 200 pracovníkov.

Bude potrebná dlhšia trať

Prekonanie rekordu tak signalizuje ďalší pokrok vo vývoji hyperloop technológie, ktorej prvý koncept navrhol Elon Musk ešte v roku 2013. Stále sme však vzdialení od nadzvukovej rýchlosti, ktorú majú špeciálne moduly teoreticky dosahovať. Maximálnou rýchlosťou podu XP-1 od Virgin Hyperloop One je na súčasnej trati (500 m) približne 400 km/h.

Spoločnosť uviedla, že na dosiahnutie rýchlosti okolo 1100 km/h by potrebovala približne o 2000 metrov dlhšiu trať. Tesla/SpaceX svoju hyperloop technológiu testuje na o čosi väčšej vzdialenosti, a to pri dĺžke približne 1,2 kilometra. Musk zároveň v budúcnosti ráta s využitím podzemných tunelov, ktoré razí jeho spoločnosti The Boring Company

Nový člen predstavenstva aj investície

Okrem stanovenia rýchlostného rekordu je novinkou aj zmena názvu spoločnosti skôr známej ako Hyperloop One. Dôvodom je vstup doterajšieho významného investora Richarda Bransona, zakladateľa skupiny Virgin Group, do štruktúr firmy. Branson je od októbra členom predstavenstva a teraz aj predseda spoločnosti, ktorá po novom nesie názov Virgin Hyperloop One. Okrem Muska sa tak do vývoja hyperloop technológie púšťa ďalší významný podnikateľ.

Nenechaj si ujsť
Konkurent pre Hyperloop „Made in China“ bude až 4-násobne rýchlejší. Prvotné predpodklady sú veľkolepé

Firma zároveň oznámila získanie novej investície vo výške 50 miliónov dolárov. Tie do spoločnosti vložia už dlhodobí podporovatelia Caspian Venture Captial a DP World. Celkovo tak Virgin Hyperloop One od svojho vzniku v roku 2014 vyzbierala už 295 miliónov dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom