Spolu s vývojom technológií sa na scéne objavujú aj nové formy dopravy, ktoré môžu priniesť revolúciu v doterajšom systéme. Svoj projekt v tejto oblasti už stihol rozbehnúť aj Elon Musk, ktorému sa však rozhodla konkurovať Čína. Inžinieri tejto ďalekej krajiny chcú vytvoriť ešte prelomovejší spôsob dopravy, ktorý bude 4-krát rýchlejší ako zvuk a hlavne ako Hyperloop One.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

O Hyperloope z produkcie Elona Muska sme toho počuli už neúrekom. Od začiatku spustenia ambiciózneho projektu dosiahli inžinieri nesmierne úspechy a dokonca sa už začalo s budovaním podzemných tunelov. Ako to už ale v technologickom priemysle býva, nič neostane dlho bez konkurencie. To platí aj pre spoločnosť Hyperloop One, ktorej konkurent vzíde v ďalekej Číne a dosiahne doteraz nevídané tempo.

Hyperloop One „na štvrtú“

Portál Quartz uviedol, že Hyperloop „Made in China“ by sa mohol pohybovať rýchlosťou až 4 000 km/h, čím 4-násobne prekoná rýchlosť zvuku. Do tohto odvážneho projektu dopravy sa chce zapojiť spoločnosť China Aerospace Science and Industry Corporation. Tá už vo využívaní nadzvukovej rýchlosti nabrala isté skúsenosti. Angažuje sa totiž aj vo vesmírnych programoch a cudzie jej nie sú ani nadzvukové vozidlá. Konkurencia pre Hyperloop Elona Muska sa zdá byť teda poriadne silnou.

Nenechaj si ujsť
Hyperloop Tesly dosiahol ďalšiu rekordnú rýchlosť. Budúci mesiac idú na magickú métu

Prvou zastávkou vo vývoji by malo byť prekonanie hranice rýchlosti 1000 km/h. Táto smelá čínska spoločnosť si už kvôli tomuto projektu uplatnila 200 patentov, a teda sa zdá, že to myslí skutočne vážne. Cestovanie ohromnou rýchlosťou s vysokou akceleráciou ale nemusí byť pre pasažierov pohodlné. Tieto obavy vyvrátil hlavný projektant, Mao Kai, ktorý prezradil, že štartovacia rýchlosť bude nižšia ako pri bežných civilných lietadlách.

Podľa jeho slov sa budúci cestujúci dokonca nemusia báť ani drahých cestovných lístkov. Čínsky ultra-rýchly dopravný systém by sa mal neskôr rozšíriť po celej krajine, no kedy sa tak stane, zatiaľ nie je známe. Dokonca sa ešte nezačalo ani s prvotnými prácami. Veríme však, že to nie sú len prázdne slová, ktorými sa snaží táto spoločnosť zaujať svet. Jej extrémne rýchly dopravný systém by totiž po vybudovaní mohol schovať do vrecka aj Hyperloop One a stal by sa tak suverénnou svetovou jednotkou. Na správy o začiatku vývoja a prác si však ešte nejaký ten čas budeme musieť počkať.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
33%
Páči sa mi to
33%
Chcem to
33%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • Tomas

  S tím 4x rychlejší jako zvuk jsem měl chvíli problém… :-D
  Bude se to pohybovat v prostředí velmi blízkém vakuu, kde se zvuk nemá čím šířit?

 • peterpan

  4000km/h? loool vsak to z cloveka neostanu ani molekuly.. absolutna nerealna blbost podla mna, testovat to mozu ale nikdy to nepojde do ostrej realnej prevadzky, mozno max. 1000km/h aj to by som bol na pochybach ci to ludske telo vydrzi a v tak malom priestore navyse.. tam je to hooodne limitovane

  • shidersh

   ozval sa fyzik :D
   Ked hovorime o vakuu, tak si predstav, ze ISS lieta okolo zeme cca 7,6 km/s (za SEKUNDU), co je cca 27600 km/h. Si predstav tych molekulovanych kozmonautov :D :D :D :D :D :D :D :D :D
   Problemom je zrychlovanie a spomalovanie. Ale aj to sa da pokryt. Zalezi na vzdialenosti.
   Predstav si, ze Maglev v Shanghaji jazdi teraz beznou dopravnou rychlostou 430 km/h. V prevadzke je uz nejakych 15 rokov +-.

   • peterpan

    Lenže 430km/h a 1000 resp 4000km/h je sakra rozdiel chlope je to rádovo vyššia rýchlosť ,veď práve že to zrýchlenie na takú rýchlosť..to by žiaden človek neprežil .. neviem ako to majú poriešené kozmonauti vo vesmíre ale tu na zemi podľa mňa je to nereálne také čosi prežiť bez ujmy

    • shidersh

     Ak mas na mysli zrychlenie z 0 na 4000 ihned, tak suhlasim, toto clovek neprezije. Ale ak hovorime o postupnom zrychlovani v priebehu minut, nevidim v tom problem.
     Dajme tomu, ze zrychlenie kazdu sekundu o rychlost 5 m/s je vnimane este celkom do pohody (cca 0,5 G). Potom rychlost 1110 m/s (cca 4000 km/h) docielime o 222 sekund, teda cca 3,7 minuty. Medzitym prejde kapsula cca 123 km. Problem?
     Keby sa zrychlovalo kazdu sekundu o 1 m/s, prisli by sme ku maximu po 18,5 minute a mali by sme prejdenych 616 km. Takze horsie pouzitelne… ;-)