Najnovší počin vedcov z Bostonskej univerzity ukázal, že „metamateriál“ môže blokovať len zvuk, hoci to na prvý pohľad môže popierať logiku. S týmto objavom môžu vedci podľa tvrdení využiť materiál izolujúci zvuk na zastavenie akéhokoľvek zvukového vlnenia a premeniť svet na „tichšie“ miesto.

Vo svete existuje nespočetné množstvo najrôznejších materiálov s rôznym zložením, hustotou, tvrdosťou a ďalšími vlastnosťami, ktoré z nich robia jedinečné prostriedky pre rôzne využitie. Teraz však k nim pribúda ďalší unikát, ktorý svojimi vlastnosťami dokáže zabrániť šíreniu zvuku až na 94 %, čo potvrdili vo svojej práci vedci z Bostonskej univerzity, informoval Futurism.

Unikátny materiál môže stíšiť hlučný svet

Nový materiál nazvaný ako „metamateriál“ je schopný zastaviť vlnenie zvuku, avšak svetlo či vzduch cez neho môže prúdiť. Práve vďaka vzduchu sa tiež dokáže prenášať zvuk, ktorý je vlastne istou časťou jeho mechanického vlnenia. Vytvoriť materiál, ktorý zvláda prepúšťať vzduch, no zastaví zvuk, bolo pre výskumný tím veľkou výzvou. Na jej začiatku bolo treba vypočítať matematický model objektu, ktorý by tieto podmienky dokázal splniť. Výsledky svojej práce pritom vedci publikovali aj v časopise Physical Review B.

Nenechaj si ujsť
Objav desaťročia? Vedcom sa podarilo zvrátiť smerovanie času

Pri výrobe materiálu bola využitá 3D tlačiareň, ktorá vytvorila objekt v tvare donutu. Ten bol pri testovaní umiestnený na jednom konci PVC rúrky. Na jej opačnom konci bol reproduktor ako zdroj zvuku. Tento „metamateriál“ následne dokázal blokovať až 94 % zvuku z reproduktora, čo je dosť na to, aby ho ľudské ucho nepočulo, informoval portál Fast Company. Vedci podľa výskumníka Jacoba Nikolajczyka získavali podobné výsledky aj v počítačovej simulácii, no vidieť takýto pokrok v skutočnosti bolo úchvatnejšie.

Naša štruktúra je superľahká, otvorená a krásna,“ prezradil v tlačovej správe výskumník Xin Zhang a jeho kolega Reza Ghaffarivardavagh. Vďaka tomuto materiálu sa tak môže zásadne zmeniť mnoho oblastí nášho života.

Uplatnenie si môže nájsť nielen v stavebníctve, kde bude domy izolovať od okolitých zvukov, ale tiež môže znižovať hluk rôznych zariadení. V praxi tak bude s využitím „metamateriálu“ všetko omnoho tichšie ako doteraz, čo by v modernom hlučnom svete ľudskému uchu iba prospelo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom