Vedcom z Moskovského inštitútu fyziky a technológie sa podaril objav, ktorý je hodný Nobelovej ceny a je v rozpore so súčasnými fyzikálnymi zákonmi. Pomocou počítača od IBM sa im totiž podarilo zjednodušene povedať zmeniť chod času. Informoval o tom denník Independent

Cestovanie časom je niečo, čo je zatiaľ možné len v teoretickej rovine. Kto by sa však nechcel vrátiť do minulosti, prípadne vidieť budúcnosť? V kútiku duše zrejme každý jeden z nás, no otázne je, aké následky by z toho plynuli. Vedcom z Ruska sa však podarilo niečo, čo je zdanlivo nemožné. Pomocou kvantového počítača zmenili chod času.

Zásada zmena v zákonoch fyziky

Väčšina fyzikálnych zákonov funguje oboma smermi. Akcia vyvoláva reakciu. V tomto experimente to však až tak neplatí. Kvantový počítač od IBM je tvorený tzv. qubitmi. Tie okrem hodnôt 1 a 0 môžu mať aj hodnoty medzi nimi. Niekoľko qubitov je následne kvantový register. Následne sa na počítači spustil program, ktorý z týchto quibitov doslova vytvoril chaos. Ďalší program to však dokázal zvrátiť tak, že sa quibity vrátili do pôvodnej polohy. Dalo by sa to prirovnať k tomu, že ak by si rozbil pohár na milión kúskov, tak by sa následne zložil do celku.

IBM

Súčasný algoritmus pracuje s úspešnosťou približne 85 % pri použití dvoch qubitov. Pri pridaní ďalšieho sa úspešnosť znížila na 50 %. Najbližším cieľom tak bude nájsť sofistikovanejšie riešenie, ktoré bude mať čo najnižšiu chybovosť. Neznamená to však, že sa zostrojí nejaký stroj času. Vedci vidia využitie hlavne v ďalšom vývoji kvantových počítačov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom