Apple prišiel na šikovné a veľmi pohodlné riešenie, ako monitorovať krvný tlak pomocou Apple Watch bez potreby ďalších zariadení. Nový patent môže byť prelomový v oblasti zdravotníctva, informuje Forbes.

Meranie krvného tlaku je pre mnohé chronicky choré osoby životne dôležité. Vysoký krvný tlak je jedným z najnebezpečnejších faktorov kardiovaskulárnych ochorení, a preto skorá diagnostika a neustále monitorovanie môže pomôcť rozpoznať ťažkosti včas. Proces zmerania tlaku je však v súčasnosti zdĺhavý a náročný.

Jednou z prvých zdravotných funkcií Apple Watch bolo meranie srdcového tepu. Vďaka novým a výrazne citlivejším senzorom ale budú schopné presne zmerať aj krvný tlak.

Prečítaj si tiež
Apple Watch zachránili ďalší život. 13-ročný chlapec bol v kritickom stave

Nie je to však jediná nová funkcia so zameraním na zdravie v Apple Watch. Prednedávnom gigant oznámil, že do hodiniek pridá funkcie, ktoré pomáhajú detegovať panické záchvaty. Ide najmä o meranie hladiny kyslíka v krvi. Viac si o tejto inovácii môžeš prečítať v samostatnom článku.

Aj keď sú Apple Watch schopné pomocou aplikácie merať krvný tlak už dlhšie, vyžadujú si ďalšie zariadenie, napríklad manžetu na meranie krvného tlaku, ktorá sa ovinie okolo zápästia. Vďaka vynálezu, ktorý si dal Apple patentovať, však bude meranie krvného tlaku možné aj bez manžety.

Zobraziť celú galériu (1)
Pole senzorov. USPTO

Spoločnosť navrhla, že namiesto senzorov v manžete alebo inom prídavnom zariadení ovinutom na zápästí, zabuduje všetky senzory do hodiniek.

Apple Insider ale dodáva, že patente nie sú Apple Watch spomenuté ani jedenkrát, čo mierne naznačuje aj možnú prítomnosť samostatného produktu. Je to však nepravdepodobné, keďže v patente sa zdôrazňuje, že ide o zvýšenie záujmu o neklinické merania a monitorovanie krvného tlaku bežnými spotrebiteľmi.

Zatiaľ nie je známe an to, kedy začne Apple túto funkcionalitu implementovať do hodiniek. Keďže patent bol podaný už v roku 2016, jeho uverejnenie po 4 rokoch môže naznačovať jeho finálnu verziu a nasadenie už do najnovších Apple Watch 6 v tomto roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom